AeroPress

Ste milovníkom kávy, a radi si ju pripravíte aj na dovolenke, bez toho aby ste so sebou museli trepať espresso kávovar? Aeropress je výborný „vreckový“ spoločník. Nezaberie veľa miesta a chuť je výraznejšie lepšia ako z obyčajnej kanvice, no nevyrovná sa pravému espressu.

Ide skôr o kávovar, ktorý sa snaží čo najviac espressu priblížiť aj keď na cremu môžete úplne zabudnúť. Tento pomocník na cesty vynašiel americký vynálezca Alan Adler v roku 2005. Okrem Aeropresu vynašiel aj rôzne aerodynamické hračky ako „aerobie football“, lietajúce krúžky a lietajúce taniere. Jeho lietajúce krúžky sa dokonca vytvorili svetový rekord. Okrem takýchto hračiek vynašiel ďalších 40 patentov v elektronike, optike a aerodynamike. Taktiež prednáša v oblasti strojárstva na Standfordskej univerzite a rôznych iných inštitúciach.  Jeho hlavnou myšlienkou bolo priviesť na trh lacný a prenosný kávovar, ktorý pripraví kávu veľmi podobnú espressu.

Aeropress je vyrobený z polykarbonátu takže je ľahký, praktický, nenáročný na údržbu a je prakticky nerozbitný. Čo je ale hlavné, je to najlacnejšia alternatíva kvalitnej kávy.  Káva je filtrovaná pomocou vzduchu cez malý papierový filter, preto si aj vyslúžil názov AeroPress. Vytvorí sa tlak, vďaka ktorému voda pretečie cez kávu priamo do šálky. Kvalitné espresso kávovary dosahujú tlak až 9 barov, čo takýto mini kávovar nikdy nedosiahne.

Aké je použitie tohto malého zázraku jednoduché môžete vidieť v tomto videu:

Postup na prípravu kávy:

Budeme potrebovať 15 až 17 gramov čerstvo namletej kávy. Čím bude káva čerstvejšia, tým bude chuť a aróma bohatejšia.  Pripravíme si vodu do rýchlovarnej kanvice ktorá by mala mať 275 ml a 94°C, aj keď ideálna by bola filtrovaná voda. Kávu nasypeme do aeropressu a zalejeme horúcou vodou. Káva sa dá následne pripraviť dvoma metódami. Klasickou alebo obrátenou metódou. Pri klasickej metóde, ktorú doporučuje aj samotný výrobca ide o to, že po naliatí vody a pôsobením tlaku sa voda prefiltruje cez kávu pomocou gravitácie a doba lúhovania trvá cca 15 sekúnd. Pri obrátenej metóde môžeme kávu extrahovať ešte v plastovom cylindri cca 60 sekúnd.

Klasická metóda

Ak sa teda rozhodnete pre klasickú metódu, musíme najprv premytý papierový filter dať do umelého sitka , ktoré zašraubujeme. Aeropress položíme filtrom na šálku alebo kanvičku a do plastovej nádoby nasypeme 15-17 gramov čerstvo namletej kávy, ktorú následne zalejeme 93°C vodou. Dôkladne premiešame a vložíme piest z gumovým koncom, ktorý pred použitím navlhčíme. Stlačením piestu nadol vytvoríme tlak vďaka ktorému prejde voda cez kávu priamo do šálky. Netlačíme úplne naspodok, aby káva nemala príliš horkú chuť.

Obrátená METÓDA

Ako samotný názov obrátenej metódy naznačuje, budeme aeropress používať obrátene. Aeropress postavíme na piest a do hormej nádoby pridáme čerstvo namletú kávu, ktorú zalejeme horúcou vodou. Najprv do nádoby nalejeme len malé množstvo vody, ktoré dôkladne premiešame. Potom dolejeme vodu až po okraj a necháme ju extahovať približne 25-30 sekúnd. Zašraubujeme sitko s filtrom a rýchlym pohybom aeropress otočíme do pripravenej šálky. Aeropress stlačíme a obsah vyprázdnime do šálky.

Znie to síce ako veľmi náročný postup, no v princípe ide o veľmi jednoduché spracovanie kávy. Aj vďaka tomu sa AeroPress dočkal takej popularity. Taktiež vďaka jeho údržbe, keďže všetky časti stačí hneď po príprave opláchnuť horúcou vodou, nikdy ho nedávame do umývačky. Skladovanie a v podstate jeho nerozbitnosť ho robí jedinečným spoločníkom na cesty.

Pri príprave kávy odporúčame experimentovať s rôznymi druhmi kávy. Kľudne môžete do seba zainvestovať a vyskúšať aj tie najdrahšie druhy kávy. Ak by sa vám zdalo, že je telo kávy príliš vodové bez výraznejšej chuti, vyskúšajte kávu namlieť nahrubšie. Ak sa vám zase zdá byť káva príliš „hustá“ pridajte viac vody. Ak sa vám stále nezdá chuť kávy, skúste si kúpiť vodu balenú. Predsa len, väčšinu nápoja tvorí práve voda.

Recepty na prípravu kávy v AeroPress

Aeropress šampionát 2015 recepty

V roku 2015 sa konal v meste Seattl svetový šampionát v príprave kávy v prístroji Aeropress. Šampionátu sa zúčastnilo 35 osôb a jeden z nich bol Slovák Lukáš Záhradník, ktorý sa umiestnil na prvom mieste. Zaujímavosťou je, že na šampionáte ktorý sa uskutočnil v roku 2014 získal druhé miesto Martin Karabinoš.  Slováci sa tak umiestnili v popradných priečkach.  Súťaž aeropress je voľnejšia od ostatných súťaží pre baristov (cappuccino, espresso, voľný drink) , avšak dôležitý je časový limit. Všetci súťažiaci pripravujú nápoj z rovnakej kávy. Metódy prípravy, ktoré na súťaži prezentovali si môžete vyskúšať aj u vás doma.

Lukáš záhradník povedal  “ káva je moja životná vášeň. Pokiaľ človek nájde svoju vášeň, nájde šťastie“. Do Seattlu išiel s presvedčením vyhrať a nakoniec sa mu to aj podarilo.

Lukáš použil prevrátenú metódu prípravy kávy. Následne si 20 gramov kávy zomlel na jemnejšom filtri. Kávu nasypal do prístroja a zalial ju 60 gramovou vodou o teplote 79°C. Kávu poriadne premiešal lyžicou  15 sekúnd a vodu dolial až po okraj. Kávu z vodou nechal 30 sekúnd odstáť ( odpočinúť). Aeropress zavrel uzáverom so sitkom a prevrátil ho do prichystanej šálky. rovnomerným pohybom zatlačil na piest a celý obsah nádoby nalial do šálky. Jeho celkový čas prípravy bol 1:36.

Druhé miesto obsadil Nick Hatch z Kanady a tretie miesto Kaye Joy Ong

Nick Hatch: klasická metóda,  17,5 gramov kávy, hrubšie mletie, voda o teplote 85°C (50-60 gramov vody), 5 sekúnd miešať , vodu a kávu necháme 25 sekúnd odstáť a dolejeme ostatok vody. Obsah aeropressu vylejeme do predhriatej šálky.

Kaye Joy Ong: klasická metóda, 22,5 gramov kávy, jemné mletie, voda o teplote 79°C, pridáme 56 gramov vody a necháme postáť 30 sekúnd. Dolejeme ostatok vody a môžeme podávať.

Aeropress šampionát 2014 recepty

1 miesto Shuichi Sasaki recept:

Potrebujeme 16,5 gramov kávy, teplota vody 78°C , 250 gramov nesýtenej minerálnej vody a jemné mletie kávy. Papierový filter a šálku opláchneme horúcou vodou. Kávu nasypeme do aeropressu a zalejeme 40 gramami vody a pomiešame. Kávu a vodu necháme 25 sekúnd odstáť. Potom dolejeme 210 gramov vody a veľmi pomaly stlačíme piest, aby sa obsah aeropressu vylial do predhriatej šálky.

2 miesto Martin Karabinos :

Budeme potrebovať 18,5 gramov kávy,  92°c vodu, jemné mletie. Nalejeme 80 gramov vodys teplotou 35°c nalejeme do nádoby,  pomiešame s kávou a necháme 3 minúty odstáť. Dolejeme 135 gramov vody s teplotou 92°C , a pomaly zatlačíme piest.

3. miesto Jeff Verellen.

Ako sa darilo týmto súťažiacim môžete vidieť vo videu nižšie:

Na Slovensku sa tiež uskutočnil jeden šampionát. Celkovo sa zúčastnilo 18 ľudí z Českej aj Slovenskej republiky. Súťažiaci ktorý získal prvé miesto, mohol ďalej pokračovať na World Aeropres Championship v Rimini.