Espresso Doppio

Dnešný článok budeme venovať všetkým, ktorých zaujímajú informácie o káve. Dnes si povieme niečo o nápoji zvanom espresso doppio, ktorý je u nás veľmi obľúbený.

 Espresso doppio

Ak máte chuť na veľkú porciu kávy, objednajte si espresso doppio. Je to v podstate double shot, čo znamená dvojitú dávku espressa. Pri príprave sa používa dvojnásobné množstvo kávy (14-16 gramov kávy), ale aj dvojnásobné množstvo vody (60 ml).  Najčastejšie sa doppio podáva v 150 ml cappuccino šálku.

Espresso príprava

Keďže sa nápoj skladá z dvoch espresso dávok, popíšeme si postup, ako sa samotné espresso pripravuje.

Na prípravu budeme potrebovať 7-8 gramov kávy, ktorú si odvážime na váhe a následne si ju namelieme v elektrickom mlynčeku s mlecími kameňmi. Namletá káva sa nasype do páky a prstom sa skontroluje, či je vo všetkých miestach rovnaké množstvo. Ak všetko sedí ako má, temperom ( utláčatkom) sa káva v páke zatlačí silou 20 kg. Páka sa vloží do kávovaru a nasleduje extrakcia. Pripravíme si stopky a stopujeme 25-30 sekúnd, dlhšie nie aby sme kávu nespálili. Voda kávou preteká tlakom 9 barov, preto sa v nápoji vytvára bohatá crema. Cremu môžeme vidieť na vrchu nápoja, má orieškovo hnedú farbu a je elastická. Dobré znamenie, že je nápoj správne pripravený je to, že keď lyžičkou cremu roztrhneme, spojí sa naspäť.

Pri konzumácií nápoja je jedným z najdôležitejších faktorov práve káva. Práve tá robí chuť nápoja niečím neobyčajným a práve preto je tento nápoj taký obľúbený. Bohatá aróma čerstvo namletej kávy priláka davy ľudí už z diaľky. Preto by sme mali dobre zvážiť, čo vlastne pijeme. Svet kávy nie je až tak rozšírený, a preto je mnoho ľudí spokojných s instantnou- rozpustnou kávou. Ak vám na vašom zdraví záleží, mali by ste dobre zvážiť či budete pokračovať v pití takejto kávy.

Prečo je rozpustná káva zlá?

Rozpustná káva alebo tiež instantná káva sa nedá kvalitou a čo je hlavné, ani chuťou porovnávať s kvalitnou mletou kávou. Rozpustná káva sa totiž vyrába sušením mletých pražených zŕn kávovníku. Hlavnou myšlienkou vzniku tejto kávy, bolo ušetrenie času pri príprave kávy. Stál za ňou Satori Kato približne v roku 1910. Jeho káva sa uplatnila najmä na fronte u vojakov, ktorý mali sotva čas na samotné popíjanie kávy. V roku 1938 začala takúto kávu vyrábať a predávať firma Nestlé, ktorá chutila o niečo lepšie, pretože sa používala metóda sušenia mrazom. Pri tejto metóde sa pripravuje pri kávový nápoj pri teplote 100°C a náhle sa schladí na teplotu približne 4°C. Veľmi dôležité je nápoj správne schladiť, pretože to sa prejaví najmä na chuti. Aj keď povedzme si na rovinu, je veľký rozdiel pri konzumácií jedla čerstvo uvareného, a jedla ktoré sme si nechali zohriať o niekoľko dní v mikrovlnnej rúre. Tak isto to je aj s touto kávou. Prvý krát sa uvarí v závode, a potom si ju druhý krát v podstate zohrejete doma. Navyše, odporcovia instantnej kávy majú pravdu v tom, že takto uvarená káva môže byť chemicky upravená, je pripravená z menej kvalitnej kávy a dokonca pre zväčšenie množstva sa môžu pri varení používať rôzne  obilniny alebo bylinky.

Nielen nám na vašom zdraví záleží, ale aj relácií černé ovce, ktoré spravili test instantných káv za vás. Okrem toho že mali k dispozícií laboratóriom v ktorom mohli zistiť prítomnosť nebezpečných látok, porovnávali aj chuť samotného nápoja. Ak máte päť minút svojho času, pozrite si reportáž http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/211452801081025/obsah/175549-instantni-kavy/ aby ste zistili, či instantná kávu ktorú kupujete (ak kupujete), nie je práve tá v ktorej sa nachádza najviac škodlivín.

Zlatá stredná cesta

Ak nechcete investovať do kávy veľa peňazí, pretože vypijete aj 4-6 šálok denne zlatou strednou cestou sa stávajú mleté kávy v supermarketoch. Určite je to menšie zlo ako instantné kávy, no na chuti sa prejaví aj samotná príprava. Preto na obale mletej kávy sledujte, na aký druh kávovaru je určená. Na každej jednej značke by mala byť napísaná odporúčaná príprava kávy.

Výberová káva

Avšak, ak ste len príležitostný kávičkár a dokážete kávovú chuť dokonale oceniť, zaoberajte sa výberovou kávou. Označenie výberová kávy by mala byť iba tá, ktorá bola ručne pozbieraná, ručne triedená, ručne sušená a hlavne dobre pražená. Káva takejto kvality tvorí približne 4% celosvetovej produkcie. Je síce drahšia no chuť je neopísateľná.

Ak by ste si chceli zakúpiť výberovú kávu mali by ste nájsť na obale informácie týkajúce sa zeme, oblasti, regiónu alebo farmu z ktorej káva pochádza. Taktiež info týkajúce sa dátumu a čísla zberu, presnej odrody kávovníka ( nie len či je robusta alebo arabica), metóda spracovania a dokonca meno farmára alebo spracovateľa. Dôležitá informácie je najmä dátum praženia a príchod kávy do miestnej pražiarne.

Aj keď je ohľadom hodnotenia takejto kávy dosť diskusií, existuje hodnotenie pomocou systému Cup of Excellence , podľa ktorého môže káva získať od 0 po 100 bodov. Za výberové kávy sa považujú kávy, ktoré získajú hodnotenie 80 bodov a viac.

Zaujímavosti zo sveta kávy

To že si dnes môžeme vychutnať kvalitnú kávu v pohodlí domova, nebolo kedysi samozrejmosťou. Úplne prvé zmienky o nápoji espresso pochádzajú z roku 1884. Vtedy si dal svoj vynález patentovať talian menom Angelo Moriondo. Vynašiel espresso prístroj, ktorý dokázal pripraviť približne 50 porcií kávy. Nevýhodou bol veľký objem kávovaru a aj keď sa dal kontrolovať prietok vody a pary (do 1,5 baru) , príprava nápoja trvala príliš dlho.

Zmena prišla v roku 1901 kedy patent Angela upravil Milanesse Luigi Bezzera. Vylepšil ho tým, že kávovar síce nepripravil 50 šálok naraz, ale jednu a kvalitnejšiu. Príprava jednej šálky trvala približne 45 sekúnd, takže dokázal pripraviť „expresný nápoj“. Nevýhodou týchto strojov bola tá, že produkovali horúcu paru a preto hrozilo riziko popálenia obsluhy. Preto Bezzera spolu s Desideriem Pavonim vynašli spolu prepúšťací ventil pre paru.  V roku 1906 predstavili svetu svoj najnovší prístroj. Aj keď káva chutila lepšie, stále to bola len filtrovaná káva pripravená pod tlakom 1,5-2 bary.

Prístroj ktorý sa podobal tomu dnešnému, vznikol v roku 1947 vynálezcom Achille Gaggia. Použil páku, vertikálny piest a silnú pružinu. Tlak poskytovaný pružinou nezávisel od tlaku v ohrievači vody a tým sa prestala používať na prípravu para. Vznikol tak tlak vody 8-9 barov, ktorý majú aj dnešné profi kávovary na prípravu espressa.

Vo videu si môžete pozrieť ako vyzerá prístroj Achille Gaggia.