Ľadová káva – Cold Brew

S úderom horúčav sa nepresúvame len k bazénom. Nám kávomilcom začína aj obdobie pitia ľadovej kávy (nie že by sa inokedy nedala, no v lete chutí najlepšie 🙂 ).

Spôsobov a metód ako si spraviť ľadovú kávu je mnoho – od zachladenia hotovej filtrovanej kávy, kombináciou espressa, či filtrovanej kávy s ľadom až po ten, ktorý si rozoberieme nižšie – cold brew, čo je vlastne lúhovanie kávy „za studena“.

Cold Brew

Už sám názov obsahuje pointu – to čo nám na káve chutí, vyextrahujeme za studena. Príprava je veľmi jednoduchá – nech vás návod nižšie neodradí, je to principiálne len o pomletí, navážení, zaliatí, vylúhovaní a prefiltrovaní – prakticky činnosti, ktoré tak či tak realizujeme pri akomkoľvek spôsobe prípravy kávy.

  1. Nastavíme si na mlynčeku hrubšie mletie – ideálne podobné ako pre chemex, či french press. Pre Rancilio Rocky to vychádza na škále 20-30 – tu sa oplatí zaexperimentovať a nájsť si to ktoré chuťovo človeku lepšie sadne.
  2. Kávu volíme svetlejšie praženú, tú dnes už nádejte väčšinou bez problémov aj v menších mestách u lokálnych pražiarov. My použijeme svetlú Rwandu z limitovaných edícií od pražiarne coffeein.sk. Experimentovať ale môžete určite aj s tmavšímí praženiami.
  3. Pripravíme si čistú prázdnu dózu.
  4. Kávu pomelieme a navážime si potrebné množstvo – tu príde druhá časť kde sa dá experimentovať – pomer kávy a vody. Ja volím jednoduchý a u mňa osvedčený pomer 10g pomletej kávy na 100ml vody. Na 500ml vody teda ide cca 50g kávy. Recepty sa ale rôznia, kľudne môžete vyskúšať úplne iný pomer a kávy dať viac ak sa vám bude zdať výsledný nápoj príliš „slabý“.
  5. Kávu v dóze zalejeme studenou vodou a premiešame aby sa voda dostala do kontaktu s každou čiastočkou pomletej kávy.
  6. Uložíme do chladničky – kde ju necháme lúhovať. Posledná časť, kde sa dá experimentovať je čas lúhovania – osobne volím 24h. Recepty sa v tomto tiež rôznia, väčšinou ale nejdú pod 12h a nad 48h. Je to znovu o experimentovaní a tomu, čo komu chutí.
  7. Po vylúhovaní (u mňa o cca 24h) kávu z chladničky vyberieme. Podľa druhu kávy je normálna kávová usadenina v dóze ako hore tak aj dole. Miešať priebežne, ani po vybraní z chladničky nemusíme.
  8. Pripravíme si buď látku na prefiltrovanie, alebo – jednoduchšie – papierový filter. Použiť sa dajú prakticky akákoľvek na prekvapkávanú kávu – chemex, či hario. Pred prefiltrovaním je len vhodné spláchnuť z nich papierovú chuť – ideálne ich preliatim horúcou vodou a následným schlvadením studenou. To čo určite nechceme je aby káva prišla do kontaktu s teplom.
  9. Kávu prelejeme cez filter.
  10. Môžeme podávať 🙂 alebo odložiť späť do chladničky kde káva vydrží ešte niekoľko dní (u nás sa jej nepodarí dlhšie ako 24 😀 ).

S čím sa dá experimentovať:

  1. druh kávy / stupeň praženia
  2. hrúbka mletia
  3. pomer káva:voda (základný je 10g:100ml)
  4. dĺžka lúhovania (väčšinou 12h – 48h)

Na čo si dať pozor:

  1. Pri výbere kávy pozerať na stupeň praženia. Lepší výsledok som aspoň ja dosiahol so svetlejšími kávami – tento spôsob prípravy pozdvihne práve ovocnejšie a lahšie tóny a naopak do úzadia utlačí horkosť (nápoj je oveľa jemnejší). Spracovať sa dajú takto samozrejme aj tmavšie, výsledok je o niečo viac chuťovo ťažší, klasickú kávovú horkosť ale ani tu moc nečakajte.
  2. Pri každom kroku pozor na udržanie „chladu“, resp. aspoň izbovej teploty. Ide o cold brew – teda lúhovanie za studena a v žiadnom z krokov nie je žiadaný kontakt s teplom. Extrakcia kávy – teda, presun chemických látok z kávy do vody, je všeobecne možný za použitia troch veličín – tlaku, teploty a času. Kým pri espresse sa používa kľúčový tlak a vyššia teplota a extrakcia prebehne v kratšom čase, pri cold brew je teplota naopak veľmi nízka, tlak bežný atmosferický a kľúčovým sa stáva čas. Pokiaľ by ste na extrakciu použili horúcu vodu, získaný nápoj by bol pravdepodobne piteľný tiež (v podstate viac či menej klasický filter), no už by to nebol cold brew a chuť by bola rozhodne iná.