French Press

Ak patríte medzi tých, ktorý uprednostňujú prípravu kávy doma pred vysedávaním v kaviarni, mali by ste si zaobstarať prístroj zvaný French Press. Oproti drahým prístrojom na prípravu kávy, je jeho výhoda v nižšej cene, kompaktnom balení a hlavne v plnej chuti kávy. Funguje podobne ako prístroj Aeropress, akurát v tomto prístroji naozaj nie je čo pokaziť. Ako funguje French press môžete vidieť vo videu nižšie:

Výhodou tohoto malého kávovaru je, že nezaberie veľa miesta a pri lepšom zabalení si ho môžete zobrať na dovolenku so sebou. Nevýhodou oproti AeroPressu je tá, že tento kávovar sa vyrába najmä so skla. Vyrába sa aj kovová verzia, ale sklo patrí medzi obľúbenejšiu variantu. V nádobe sa nachádza piest na ktorom je umiestnený filter a vrchnák, a jeho stlačením sa káva prefiltruje.

História

Za vynájdením tohto prístroja stojí muž menom Benjamin Thompson, ktorý navrhol v roku 1806 prvú verziu svojho francúzskeho kávovaru. Teoretici a historici tvrdia, že prvý kto vymyslel French Press bol Jean Baptiste de Belloy – Morangle ,ktorý prvý kávovar predstavil v Paríži v roku 1800. Thompson vraj všetko okopíroval, vylepšil ho a lepšie ho spropagoval verejnosti. Nie je isté, čo je na tom pravdy no Thompsnova verzia sa najbližšie podobala dnešnej verzií.

Ak by ste si chceli takéhoto pomocníka zaobstarať, nezaobídete sa bez mlynčeka z mlecími kameňmi ktorý kávu namelie rovnomerne, čo je pre prípravu kávy v tomto prístroji veľmi dôležité. Mlynček s čepieľkami kávu nemelie rovnomerne a to sa prejaví na chuti. Kávu melieme hrubšie ako na espresso. Hrubšie mletie dovoľuje stabilnejšiu extrakciu a nápoj získa výraznejšie telo a vyváženú chuť. Vždy si kávu namelieme tesne pred použitím ak si ju chceme poriadne vychutnať. Na 0,5 litra vody bude postačovať 30 gramov čerstvo namletej kávy. Neodporúčame extrakciu kávy zbytočne predlžovať. Ideálna extrakcia nápoja trvá 3-4 minúty. Dlhšie extrahovanie sa prejaví horkou, nevýraznou chuťou. Ak si pripravíme nápoj, ktorý neskonzumujeme hneď ho prelejme do termosky.

Samotná príprava kávy je veľmi jednoduchá, a výslednou chuťou dokáže prekvapiť, pretože sa vyrovná aj drahším kávovarom.  Vo svete je dokonca veľmi obľúbený, a často sa používa pre prípravu tých najkvalitnejších druhov kávy. Pri príprave v podstate nie je čo pokaziť, keď si vezmeme že máme všetko dokonale pod kontrolou ako napríklad teplotu vody, množstvo kávy, doba extrakcie. Výhodou je že sa nepoužívajú papierové filtre, ktoré môžu v káve zanechať pachuť a tiež, že telo kávy má ideálnu konzistenciu, takže sklamanie s príliš jemného tela vás nečaká. treba si však uvedomiť, že v nápoji sa môže nachádzať jemný sediment kávy, ktorý prejde cez nerezové sitko.

Postup prípravy

Budeme potrebovať mlynček na kávu, samotné kávové zrná, horúcu vodu o teplote 93-94 °C , váhu, stopky a niečo na pomiešanie. Najprv si pred použitím French Press vypláchneme horúcou vodou, čím ho zahrejeme na prevádzkovú teplotu. Podľa toho či ideme robiť dávku z 1l alebo 0,5l si namelieme kávu tak, aby nebola príliš prašná takže zvolíme hrubšie mletie. Na litrovú dávku kávy namelieme 70 gramov kávy a na 0,5 litra približne 30-35 gramov. Dáme si zohriať vodu, ktorú po zovretí necháme pol minúty odstáť aby nám teplota vody klesla na 93-94°C.do nádoby nasypeme kávu, ktorú zalejeme vodou a necháme maximálne 3 minúty extrahovať.  Môžeme podávať a vychutnať si kávu.

Príprava rôznych nápojov vo French presse

Cappucino

Budeme potrebovať 1 šálku plnotučného mlieka,  8 gramov čerstvo namletej kávy, vodu o teplote 95°C, cukor a 180 ml šálku, konvičku na mlieko.

Najprv si french press a šálku predhrejeme, zaliatím horúcou vodou. Následne čerstvo pomletú kávu nasypeme do prístroja a zalejeme ju 30 mililitrami vody o teplote 95°C. Kávu z vodou premiešame, uzatvoríme French press  a necháme odstáť maximálne 4 minúty. Zatiaľ si zohrejeme mlieko v mikrovlnnej rúre. Po 4 minútach zatlačíme piest dole, aby sa káva prefiltrovala. Obsah French pressu  najeleme do pripravenej 180 ml šálky. Do French pressu nalejeme zohriate mlieko a piestom pobeháme hore dole, aby sa mlieko spenilo. Spenené mlieko nalejeme do konvičky a obsah nalejeme do šálky s kávou. Dobrú chuť!

Ice cappuccino

Na ľadové cappucino budeme potrebovať  8gramov čerstvo namletej kávy, studené plnotučné mlieko, ľad, 200 ml pohár, mixér ktorý zvládne pomlieť ľad. Ďalej budeme potrebovať vodu s teplotou 95°c .

Pripravíme si kávový nápoj tak, že čerstvo pomletú kávu nasypeme do French pressu a zalejeme ju 30 mililitrami horúcej vody s teplotou 95°C.  Kávu z vodou zamiešame, nádobu uzatvoríme a necháme maximálne 4 minúty odstáť. Zatiaľ si pripravíme ľad. Budeme potrebovať 2-3 kocky ľadu, ktoré si nachystáme do šálky. Po 4 minútach zatlačíme piest vo French presse a obsah vylejeme do šálky z ľadom. Použijeme mixér a ľad s kávou pomelieme tak, aby sme dostali kávovú penu.  Do 200 ml pohára si nalejeme studené mlieko tak, aby sme si nechali miesto na „ľadovú kávovú penu“ ktorú sme si vytvorili mixérom.  Penu ktorú sme si vytvorili nalievame pomaly do pohára so studeným mliekom cez lyžičku. Približne po jednej minúte sa káva oddelí od rozdrteného ľadu a vznikne nám tak trojfarebný ľadový nápoj. Môžeme podávať.

Caffe Latte

Na prípravu tohto druhu kávy budeme potrebovať 8 gramov čerstvo pomletej kávy, mlieko zohriate na 55-65°C – môžeme to dosiahnuť tým že ho dáme zohriať na 1,5 minúty do mikrovlnej rúry, konvičku na mlieko, viac ako 250 ml šálku a v poslednom rade vodu zohriatu na 95°C.

Čerstvo namletú kávu nasypeme to French pressu a zajeleme ju 30 ml vody o teplote 90-95°c. Kávu z vodou premiešame, French press uzatvoríme a necháme 4 minúty postáť. Zatiaľ si môžeme zohriať mlieko v mikrovlnej rúre. Po 4 minútach zatlačíme vo french presse piest, a  hneď celý obsah nalejeme do pripravenej šálky.  Horúce mlieko nalejeme do prázdnejho French pressu a následne ho speníme behaním hore dole piestom. Spenené mlieko prelejeme do konvičky a postupne ho nalievame do šálky s kávovým nápojom. Krúživým pohybom môžeme vyskúšať latte ozdobiť.

Iced Caffe Latte

Potrebujeme:

8 gramov čerstvo namletej kávy, pohár studeného mlieka, ľad, 300 mililitrový vysoký pohár, 30 ml vody s teplotou 95°C.

Pripravíme si kávový nápoj, z čerstvej kávy a 30 ml horúcej vody. Zmes premiešame a French press uzatvoríme. Následne to necháme maximálne 4 minúty odstáť. Zatiaľ si nachystáme vysoký pohár, do ktorého dáme 4,5 kociek ľadu a zalejeme ich studeným mliekom. Vo French presse zatlačíme piest a obsah nádoby nalejeme do pohára z mliekom a ľadom. Dobrú chuť!