Espresso macchiato

Tento článok je pripravovaný pre tých, ktorých zaujíma espresso a samotná príprava espressa. Niektorý kávičkári vedia čo znamená espresso macchiato, no pre tých ktorý o tom ešte nepočuli sme pripravili tento článok. Prajeme vám príjemné a zaujímavé čítanie.
Odkiaľ vlastne espresso pochádza?

Kávové bobule vyrastajú na kríkoch alebo stromoch kávovníka. Kávovník pochádza z horských oblastí Etiópie a dorastá v divej forme až do výšky 5-6 metrov. Na plantážach sa väčšinou zastrihávajú do optimálnej výšky na zber a pestovanie. Listy kávovníka dokážu dorásť až do dĺžky 15 cm. Listy sú zvlnené a sýtej zelenej farby. Keď kávovník kvitne jeho kvietky sú bielej farby a kvety vyrastajú vo zväzkoch v úžľabí listov.

Kávové plody vyzerajú ako plody čerešne. V bobuľkách sa nachádzajú semená s pozdĺžnou ryhou. Tieto semená sú bohaté na bielkoviny, lipidy, sacharidy a 0,5 až 1,7% kofeínu. Kávovník arabský sa dnes pestuje po celom svete napríklad v Brazílii, Kolumbii, Mexiku, Indii. Na svoje prežitie potrebuje určité podnebie, preto sa pestuje v trópoch a subtrópoch. V prírode má tiež svoje miesto, pretože poskytuje tieň ostatným rastlinkám, plodinám napríklad zelenine.

Kávovník sa začal pestovať v Etiópii asi pred 1200 až 1500 rokmi. Pestovať ho začali Arabi v oblasti provincie Harar. Kávovník arabský sa od 14. až 15. storočia pestoval aj v Južnom Jemene, avšak musel byť pestovaný v tieni. Približne v 16. storočí sa začal expandovať a rozšíril sa do juhovýchodnej Ázie. V 18. storočí sa dostal cez Holanďanov a Britov na plantáže v Indii a na Cejton.

Pestovanie kávy sa stáva obzvlášť náročné, ak tento strom napadnú choroby ako je kávová hrdza, antraknóza a nematódy, ktoré dokážu zničiť celé plantáže.

Existuje niekoľko druhov kávovníkov: coffea arabica, ceffea robusta, coffea liberica.

Coffea arabica – kávovník arabský dokáže vyrásť do výšky troch metrov. Ideálny vek na dobré plody je päť až šesť rokov, no prvé plody pri dobrých podmienkach môžeme očakávať po troch rokoch od výsadby. Tento strom alebo ker, dokáže poskytovať svoje plody až 25,30 rokov podľa toho o akú odrodu kávovníku ide. Plody tohto kávovníka tvoria až 75% svetovej produkcie, avšak veľmi kvalitné zrná kávy tvorí približne 1/5 zberu. V obchodoch dokážeme zakúpiť 100% zŕn Arabica. Takáto káva zakúpená v obchode býva najdrahšia ale aj najkvalitnejšia. Aj keď je chuťovo veľmi výrazná ide o zrná z menším obsahom kofeínu.

Coffea robusta – kávovník robusta poskytuje úrodu už od druhého roku jeho života. Plody zrejú priebežne celý rok a v porovnaní s arabicou má oveľa väčšiu úrodu. Tento krík je odolný voči nižším teplotám a chorobám postihujúcim kávové plantáže a preto je jeho pestovanie v niektorých štátoch výhodnejšie ako pestovanie coffea arabica.  Robusta sa väčšinou používa do zmesi s arabicou, ktoré sú nižšej kvality ako 100 arabica, avšak takéto zmesi obsahujú viac kofeínu.

Coffea liberica sa pestuje najčastejšie. Plody tohto keru sa používajú výhradne do zmesí.

Kávové zrná si najprv prejdú zberom, potom sušením neskôr pražením a na koniec sa dostane na rad samotná príprava. V nápoji hrá veľkú rolu to, odkiaľ plody pochádzajú a aký bol spôsob praženia.

Espresso príprava

Základom dobrého nápoja sú dobré kávové zrná. Barista najprv musí kávu namlieť v mlynčeku na kávu. Spravidla sa dáva 7-9 gramov. Káva sa melie tesne pred prípravou, pretože čerstvosť namletých zŕn robia nápoj kvalitným. Barista namletú kávu nasype do páky a presvedčí sa či je rovnomerne rozložená. Potom zatlačí utláčatkom a páku dá do espresso prístroja. Cez kávu potom preteká voda tlakom 9 barov.

Pravé talianske espresso by malo extrahovať 25 sekúnd a obsah nápoja by mal byť 25 ml.  Pred extrahovaním barista zahreje porcelánovú šálku so zaguľatením dnom, aj to má veľký dôraz na chuť podávaného nápoja.

Crema

Správne pripravené espresso by malo vytvoriť cremu, čo je kávová pena ktorá sa vytvára pri extrakcií na povrchu. Správna crema by sa mala po zamiešaní lyžičkou znovu spojiť, pretože jej hlavným znakom dobrej prípravy je práve elasticita. Druhým znakom správnej prípravy je jej farba. Mala by mať krásnu orieškovo hnedú farbu. Aj keď je správne vytvorená crema, čo zaručí správny spôsob prípravy, nezaručí to výbornú chuť nápoja.

Crema by mala byť taká hustá, že by mala udržať na sebe cukor a hlavne by nemala byť prepálená. Kvalita cremy nezáleží len od prípravy, ale aj zmesi zŕn a spôsobu ich praženia. Napríklad skúsený barista vie rozoznať kedy je crema pripravená zo zmesi Arabica a kedy z robusty. Zo zmesi arabica sa vytvorí crema rovnomerná, tenká a hlavne z hustou štruktúrou vďaka ktorej je trvanlivá. Z robusty je crema tmavšia a o niečo redšia. Vzduchové bublinky medzi kávou a cremou ju nafúknu a tak je pena vysoká. Keď bublinky opadnú, padne tiež pena. Po premiešaní lyžičkou sa nevráti na miesto.

Espresso macchiato

Správne to vyslovíme ako makijato, žiadne mačato ani mačijato. Aj keď v Slovenských kaviarniach sú na takéto skomoleniny barmani zvyknutý, v Taliansku by sa na vás pravdepodobne zasmiali.

Čo to ale vlastne je? Ako vyzerá klasické espresso už vieme, no čo vlastne macchiato znamená? V predklade to znamená znamená škvrnitý alebo bodkovaný. Espresso macchiato je vlastne taliansky druh espressa doplnený o malé množstvo teplého, speneného mlieka. Taktiež sa môže pripraviť zo studeného mlieka a v tom prípade tento nápoj dostane názov macchiato Freddo. Avšak, ak sa pripraví z horúceho mlieka názov tohto nápoja sa zmení na macchiato caldo. Podľa klasickej školy sa do cremy na espresse pridá lyžicou mliečna pena. Moderné macchiato sa pripravuje v 80 ml šálke. Do espressa sa pridá mikropena až po okraj šálky, a nápoj tak vyzerá ako miniatúrne cappuccino. Vďaka hustej pene sa dá nápoj ozdobiť metódou latte art.

Espresso macchiato vs. Latte macchiato

Hlavný rozdiel už na prvý pohľad môžeme vidieť v obejeme šálky, v ktorej je nápoj podávaný. Pri espresso macchiato používame šálu s objemom 70 ml a pri latte macchiato šálku s objemom 250 ml. Druhý rozdiel je v príprave. Espresso macchiato je vlastne silné espresso dochutené mliečnou penou. A príprava latte macchiato vyzerá nasledovne:

Najprv sa v nádobe napení teplé mlieko, ktoré sa ( keď vznikne mliečna pena) preleje do vysokého hrubostenného pohára. Potom sa pripraví double alebo dvojité espresso, ktoré sa do peny pomaly prilieva po okraji a vznikne tak dvojfarebný chuťovo výborný nápoj.

Výsledný nápoj si môžeme ozdobiť čokoládovým alebo karamelovým sirupom, škoricou alebo kakaom. Latte macchiato môžeme hneď podávať a konzumovať.

Rozdiel je samozrejme aj v chuti, ale to sa dá predpokladať keďže do latte ide viac mlieka ako do espressa. Espresso macchiato má silnú výraznú chuť, aj keď je až po okraj naplnené mliečnou penou.

Dúfame, že vám náš článok bol prínosný a prajeme vám dobrú chuť!