Moka kávovar

Veľa z nás má doma, alebo sa stretlo s takzvaným koťogo. V roku 2013 tento moka kávovar oslávil okrúhle narodeniny 80 rokov. Ak ho nemáte doma od svojej starej mamy, alebo po rodičoch, v obchodoch sa dá zohnať aj dnes už od 11€ . Tento typ kávovaru sa dodnes využíva po celom svete a vo veľkej obľube ho majú aj Taliani. Pri prieskume sa zistilo, že túto konvičku doma vlastní až 90% domácností v Taliansku a dokonca, niektoré domácnosti vlastnia viac druhov v závislosti od počtu pripravených káv.  Názov „koťogo“ pochádza  z Maďarska a znamená bubľotať.  Príprava kávy je veľmi rýchla ale treba dodržiavať presné kroky.

Za návrh a spracovanie tejto kanvičky môže Alfonso Bialetti  (1888 -1970). Tento taliansky inžinier v roku 1933 vymyslel Moka Express kávovar, ktorý sa používa dodnes.  Hneď ako sa kanvica dostala na trh, stala sa veľkým hitom a symbolom talianskych domácnosti. Časom sa vymýšľali rôzne varianty, ako napríklad jednošálkové až 18 šálkové verzie. Osemuholníkový tvar vraj kanvica dostala , keď Alfonso pozoroval svoju manželku pri výváraní bielizne a zaujal ho jej mydlový hrniec.  Prvý model bol vyrobený z hliníku a plastovej rukoväte. Zaujímavá bola myšlienka použitia hliníka. Svoje zásluhy si na tom nesie Mussolini, ktorý vyhlásil hliník za „Talianky národný kov“.  Taliansko malo veľké zásoby bauxitu z ktorého sa hliník získava. Dnes sa vyrába v rôznych podobách ako napríklad nerezové, elektrické atď…

Hlavnou myšlienkou tohto výrobku bolo priniesť kvalitnú kávu z kaviarne priamo do domácnosti. Taliani si tento produkt veľmi pochvaľovali o čom svedčil aj predaj. V dobe pred vojnou sa predalo približne 10 000 kanvičiek ročne. Neskôr po roku 1945 sa dostala kanvička do sveta, a Alfonsov syn Renato sa zaslúžil na tom, že sa zvýšil predaj o 1 000 kanvičiek denne. V päťdesiatych rokoch sa vyrábalo približne 18 000 moka kanvičiek denne, čo je približne 4 000 000 kusov ročne. Za najpredávanejší dlhodobo vyrábaný výrobok si Moka Expres zaslúžilo svoje miesto aj v Guinnesovej knihe rekordov.

Moka Expres údržba a príprava kávy

Dôležité je vedieť veci ohľadom údržby. Tento kávovar sa nečistí žiadnymi saponátmi, ale len čistou horúcou vodou. Aj keby bol veľmi znečistený usadeninami, to vôbec nevadí a pre chuť kávy to len prospeje. Prípadne len z vonkajšej strany ho poutierať jemnou handričkou, z vnútornej strany nikdy nie drátenkou pretože by sa poškodil povrch. Po určitom čase treba vymeniť tesnenie pod sitkom, ktoré sa dá dostať v rôznych domácich potrebách.  Skôr ako kávovar použijeme mali by sme ho rozobrať a všetky diely vyčistiť horúcou vodou. Nasleduje príprava kávy. Odporúčame spraviť niekoľko káv, ktoré sa neskonzumujú ale vylejú aby mala káva správnu chuť.

Moka je obľúbený pre svoju jednoduchosť. Naplníme spodnú nádobku vodou, nesmieme jej však naliať viac ako je bezpečnostný ventil. Nad spodnou nádobkou sa nachádza filter, do ktorého nasypeme kávu. Ideálne je použiť namletú kávu tesne pred prípravou, vtedy má najlepšiu arómu a plnú chuť. Kávu vo filtri neutláčame nasilu, len ju jemne zarovnáme prstom aby bola všade po okrajoch rovnaká. Filter dáme na miesto, hornú a dolnú časť prišraubujeme. Kávovar položíme na platničku, ktorá zodpovedá veľkosti kávovaru . Ak máte plynový šporák, je dôležité aby plamene nepresahovali dno kávovaru, ideálny je stredne silný plameň.  Akonáhle sa voda v nádobke blíži ku bodu varu, vznikne tlak , voda prejde cez kávu a prekvapká sa do hornej nádobky z ktorej sa neskôr podáva.  Pri príprave treba nestále dávať pozor a byť prítomný pri šporáku, kým káva nie je hotová. Hlavne pre to aby sa káva nespálila, a druhá vec je, že aj keď má kávovar poistku mohlo by sa stať, ak by ste ho zabudli na plameni že vybuchne.  Netreba teda dávať prudký plameň aby káva nezhorela. Aby ste si spravili kávu podľa vašej chuti, bude to chcieť veľa tréningu a skúšania. Keď sa kávovar naučíte správne používať , pochváli vás nejedna návšteva.  Kávu podávame do predhriatej šálky ako v kaviarni. Môžeme to spraviť v mikrovlnej rúre alebo zaliať horúcou vodou.

Hotová káva síce nemá bohatú cremu ako z presso stroja,no chuťou sa najviac podobá káve ktorá je pripravovaná z presso stroja. Ak vám však záleží na bohatej creme, existuje verzia Bialetii Brika, ktorá je stavaná na to, aby vytvorila hustú cremu. Môžete sa o tom presvedčiť aj v nasledovnom videu, kde je znázornené ako Brikka funguje.

Treba ale dávať pozor na to, že ak máte Moka kávovar na tri šálky, musíte urobiť tri šálky kávy. Nedá sa spraviť menšie ani väčšie množstvo kávy.  Po uvarení kávy neumývajte prístroj hneď aby chuť kávy zašla do prístroja a káva časom získa výbornú chuť.

Stretli sme sa s názorom či hliníková kanvička nie je zdraviu škodlivá, netreba sa báť v malých množstvách nie je hliník zdraviu škodlivý. Vezmime si aj fakt, že sa umýva len čistou vodou, takže nevzniká žiadna chemická reakcia a hliník sa neuvoľňuje, nepoškodzuje.

Ak máte teda radi espresso a chuť skúšať pripraviť kávu ako v kaviarni, je to ideálny pomocník v domácnosti. Už len vďaka nízkej cene si dokáže získať mnoho ľudí. Napríklad trojšálková verzia sa dá zohnať od 11€ ,čo je oproti najlacnejšiemu espresso kávovaru ktorý stojí aj 100€ naozaj málo. Dokonca chuť je omnoho lepšia. Pre tých ktorí majú radi capuccino existuje verzia bialetti mukka express.

Bialetti Mukka Express

Táto verzia je ideálna pre tých, ktorý si chcú vychutnať caffe latte alebo cappuccino v domácich podmienkach. Na prípravu stačí úplne minimum roboty, pretože nemusíte našľahávať mlieko. Kávovar spraví bohatú cremu sám. Stačí naliať mlieko, vodu nasypať kávu a počkať niekoľko minút kým je kanvička na variči.  Už len podávať a dochutiť podľa vašej obľúbenej chuti.

Návod na použitie

Nachystáme si kávu, ideálne čerstvo praženú  a mletú, ktorá dodá výbornú chuť.  Ideálne je trochu hrubšie mletie ako na espresso.

Predhrejeme si vodu aby sa rýchlejšie vytvorila para a káva sa vo filtri nespáli. Vodu lejeme po rysku. Na kanvičke sú dve. Nižšia je pre použitie na plyne, vyššia je pre prípravu na elektrickom šporáku alebo keramickej doske. Vodu odmeriame, nalejeme do spodnej nádobky a ak ideme pripravovať caffe latte, nalejeme vodu tesne pod poistný ventil.

Nasypeme do filtra mletú kávu, ktorú zarovnáme po okrajoch a vložíme ju do spodnej nádoby. Kávu neutláčame silou aby sa nespálila.

Nasadíme horný diel, a pevne ho spojíme so spodným. Spoznáme to jednoducho, rukoväť by mala byť proti poistnému ventilu.

V Mukka kanvičke sa nachádza v strede ventil , ktorý je potrebné pred prípravou zodvihnúť. Ventil nasadíme na trubičku v strede nádobky tak, aby dlhé časti ventilu boli umiestnené proti sebe a následne ním otočíme v smere hodinových ručičiek pokiaľ nezapadne. Správne nasadený je vtedy, keď sa nedá dať dole bez nadvihnutia poistného krúžku.

Ak robíte cappuccino stlačíme čiernu čiapočku ventila dolu, ale ak pripravujeme caffe latte čiapočku vytiahneme.

Nalejeme do hornej nádoby mlieko po rysku v nádobke. Najlepšie je použiť polotučné mlieko, pretože plnotučné prebije chuť kávy.

Kanvičku dáme na varič, a 3-4 minúty dávame pozor na plynovom sporáku. Pri elektrickom nastavíme stredný až vyšší výkon a dávame pozor 5 až 10 minút.

Po niekoľkých minútach voda začne prebublávať cez filter, spojí sa s mliekom a začne sa vytvárať cappuccino či caffe latte. Akonáhle sa vytvorí mliečna pena, môžeme nalievať čo šálok.

Ak by ste chceli mať horúci nápoj nechajte kanvičku na variči maximálne o minútu dlhšie.