Ako spoznať kvalitnú kávu

Pre milovníkov kávy je dobrou správou, že na našom trhu je káva každodennou záležitosťou. Na výber je množstvo druhov kávy a hlavne káva rôznej kvality ktorá sa odvíja od ceny. Práve pri káve neplatí, že ideálna je stredná trieda. Ak si chcete naozaj vychutnať kvalitnú kávu, musíte do seba zainvestovať. Netreba si pod tým hneď predstaviť horibilné investície, keď si predstavíte, že cena na jednu porciu kávy je drahšia len o pár centov. Vyskúšate si doma zaliať lacnejšiu kávu, a kávu vyššej kvality, naozaj to za tu cenu stojí. No nie je káva ako káva, pretože je veľký rozdiel medzi druhom kávy, množstvom kofeínu a spôsobe prípravy.

Pred kúpou kávy sa treba zamerať aj na balenie v ktorom sa káva nachádza. Obal by mal byť vzduchotesný, aby sa nedostal dnu vzduch a káva ostala dlhšie čerstvá. Taktiež, dávajte pozor ako kávu skladujete, ideálne podmienky na skladovanie je suché chladné miesto. Ak kúpite kávu v balení, ktoré sa následne nedá uzatvoriť, presypte ju do vzduchotesnej nádoby.

Nezamerajte sa len na jeden typ kávy ako je robusta, alebo arabica. Skúste experimentovať a chute kávy pravidelne obmieňať ,aj keď ste už našli chuť ktorá vám vyhovuje. Obyčajné obchodné reťazce síce majú na predaj rôzne druhy kávy, no odporúčame navštíviť špecializované obchody a pražiarne, kde je skúsený a odborný personál. Ten vám určite poradí čo sa týka prípravy, alebo chute danej kávy. Výhodou takýchto obchodíkov je tá, že dovážajú kávu z rôznych kútov sveta a za kvalitu kávy sa vám zaručia.

Čo sa týka prípravy kávy, určite nám dáte za pravdu, že je veľký rozdiel medzi kávou z kávovaru a kávou zaliatou rýchlo varnou kanvicou. Ak si chcete vychutnať kávu a jej arómu určite zainvestuje do kvalitného kávovaru. Prípadne ak už kávovar máte, alebo si ho idete obstarať nezabudnite na pravidelné čistenie a servis, aby káva zostala čo najchutnejšia a hlavne, predĺžite si tak životnosť svojho stroja.

Ak si chcete byť 100% istý čo pijete nekupuje kapsule, ani vopred namleté veľké balenia kávy. Radšej si zaobstarajte mlynček a kávu si tesne pred prípravou nechajte zomlieť. Okrem výbornej chuti dosiahnete lahodnú arómu v celom dome.

Pri kúpe kávy si dajte pozor, aby ste kúpili len kvalitnú zrnkovú kávu, ktorá má certifikát o pôvode a skontrolujte kvalitu zŕn. Nemali by byť polámané, červivé ani ináč poškodené, zrná by nemali obsahovať šupky, lístky, drievka a iné nečistoty. Kupujte organické kávy, ktoré sú zdravšie pretože obsahujú menej pesticídov a fungicídov. Taktiež odporúčame kupovať svetlejšie praženú kávu, ktorá má nižší obsah karcinogénov.

Dôležitý je výber kávy

Aké mletie?

 

Ak nemáte mlynček na kávu, a zaujímate sa o mletú kávu mali by ste si dávať pozor na spôsob mletia. Existujú tri druhy a to jemné, strednéhrubé mletie. Dôležitou informáciou je to, že na každé mletie je určený iný typ prípravy.

Pre profesionálne kávovary je určené jemné mletie. Väčšinou je takúto namletú kávu dostať v 250 gramovom balení. No ak máte doma pákový kávovar, ktorý má páku ako profesionálny kávovar, tak si môžete takúto kávu pripraviť v pohodlí domova. Výhodou jemného mletia je tá, že káva má bohatšiu chuť, nepláva a má silnú arómu. Hodí sa napríklad na prípravu tureckej kávy.

Do prekvapkávacích kávovarov je určené najmä stredné mletie. Dá sa použiť aj v malých pákových strojoch so špeciálnym speňovačom.  Do mokka kávovaru je určené hrubé mletie. Je to dôležité dodržiavať najmä preto, aby sa káva zo sitka nedostávala do výsledného nápoja.

Zrnková káva

Na trhu je veľké množstvo ponúkaných káv. Väčšinou ide o talianske zmesi, alebo kávy typu 100% arabica alebo kávy z rôznych kútov sveta. Dôležité je však vyberať kávu, ktorá je kvalitne pozbieraná a pražená. Taliansko sa označuje ako dominanta medzi prípravami a miešaniami káv. Každé jedno balenie musí mať vyváženú harmonickú chuť. Najdrahšia no aj najkvalitnejšia je zmes 100% Arabica, ktorá má síce nižší obsah kofeínu, ale veľmi jemnú výraznú chuť.  Druhou veľmi obľúbenou variantov sú „zlaté zmesi“ so 70% podielom Arabiky, ktoré sú určené na prípravu espressa, kapučín alebo caffé latté. Nemôžeme zabudnúť ani na exotické odrodové gurmánske kávy, ktoré si čoraz viac získavajú popularitu. Aj keď obsahovo malé 250 gramové balenie vám dodá neopakovateľnú chuť. Chuť kávy sa líši od podnebia a krajiny pôvodu a práve preto sú medzi kávami z rôznych druhov sveta chuťové rozdiely. Všetky tieto informácie o pôvode, roku zberu a chuti musia byť uvedené na balení kávy.

Test rozpustných káv v českých a slovenských obchodných reťazcoch.

 

Tento test vykonala redakcia TN.Cz za spolupráce najlepšieho baristu v roku 2011 Petra Stupku. Ten rozhodoval o chuti a kvalite kávy.  Osobne rozpustnú zalievanú kávu neodporúča. Test sa vykonal na 21 vzorkách instantnej kávy, ktoré sa v rovnakom množstve nasypali do malých kalíškov a následne sa zaliali teplou, nie horúcou vodou.

Veľmi zaujímavý môže byť fakt, že obľúbené kávy ako Jacobs Kronung, Nescafe Gold a Tchibo Exclusive sa neumiestnili práve najlepšie.

Najlepšie dopadla káva Jacobs Velvet, 100g, ktorá stojí približne 3,99€.  Ako druhá skončila káva Basic Red Melange Instant Coffe, 100g za 2,60€ a tretie miesto obsadila káva Monte Santos Green Eclipse 200g za cenu 3,15€.

Celý zoznam testovaných produktov si môžete pozrieť tu.

Na inom webovom portáli prebiehal test káv značky:

Porovnávala sa najmä čerstvosť, kvalita a farba zŕn, vôňa mletej kávy, horkosť a celková chuť. Veľmi dobre bola hodnotená káva Carrefour: Origine Costa Rica , ktorá mala po príprave cappuccina najlepšiu chuť. Celé hodnotenie týchto káv si môžete pozrieť tu.

Najlepšie hodnotené internetové obchody

http://www.coffeein.sk/

Táto značka funguje na Slovensku už od roku 2011. Nejedná sa len o internetový predaj ale aj o služby spojené s pražením kávy. Kávy z tejto pražiarne sú pražené na Slovensku, v Šahách a čo je dôležité, praženie je vždy maximálne čerstvé. O káve sa dozviete presný dátum praženia, popis jej chute a pôvodu. Výber je veľmi rôznorodý takže tu môžete nájsť 100% arabík z celého sveta, alebo rôzne namiešané zmesi. Nájdete tu tiež robustu, ktorá má vysoký podiel kofeínu a používa sa na miešanie zmesi s arabikou. Odporúčame pozrieť kategóriu speciality grande (SG). Všetky kávy tejto kategórie majú vlastný „rodný list“ na základe ktorého sa vie jednoznačne určiť krajina pôvodu a konkrétnej plantáže, ako bola pestovaná, spracovaná, v akej nadmorskej výške sa nachádzala a taktiež informácie o ročných zrážkach na danej plantáži. V tejto kategórií káv máte úplnú istotu, že plody kávovníka boli zozbierané a spracované ručne pri najlepších možných podmienkach. Na výber sú dva odtiene praženia. Svetlejšie, ktoré je vhodné na filtrovanú kávu (hario, aeropress a podobne) alebo tmavšie vhodné skôr na espresso a mokka.