Mlieko do kávy a mliečna pena

V dnešnom článku sa môžete dočítať, ako správne napeniť mlieko tak, aby vznikla pevná mliečna pena – mikropena, ktorá je veľmi dôležitá pri príprave rôznych kávových nápojov obsahujúcich mliečnu penu. Budeme sa tiež zaoberať pitím kávy s mliekom. Prajeme vám príjemné čítanie.

Mlieko

Mlieko je tekutina ktorá pochádza z mliečnej žľazy všetkých cicavcov. Najprv tvorí základnú obživu mláďat, no vďaka ľahko stráviteľným bielkovinám, tukom a vitamínom nesmie chýbať ani v bežnom živote človeka. Obsahuje vápnik, ktorý je dôležitý pre spevnenie kostí, zubov, svalov a pozitívne pôsobí aj na nervy.

 Výhody kávy s mliekom

Mlieko v káve tlmí účinok kofeínu na sliznicu žalúdka, čo znamená že káva s mliekom je pre organizmus najlepšia, najmä na lačný žalúdok. Taktiež mlieko neznižuje účinok kofeínu, len ho rovnomerne v tele rozkladá a neutrpí ani množstvo antioxidantov, ktoré sa v káve nachádzajú. Mlieko totiž len spomaľuje vstrebávanie látok z kávy do krvného obehu, a tým jej stimulačný účinok kofeínu.

Kvalitná zrnková káva bez mlieka obsahuje viac ako 200 antioxidantov, ktoré znižujú riziko rakoviny pretože chránia kardiovaskulárny systém a pôsobia ako prevencia proti niektorým nádorovým ochoreniam. Niektoré zložky kávy obsahujú enzýmy, ktoré nás chránia pred vznikom rakoviny, napríklad pred rakovinou hrubého čreva.

Ako je to teda s mliekom v káve?

Nie každý má rád silnú čiernu kávu bez cukru, prípadne bez mlieka. Dokonca sú typy ľudí, ktorým takáto káva spôsobuje skôr problémy ako uspokojenie. Po vypití silnej kávy sa dostaví pálenie záhy, v niektorých prípadoch až bolesť v hrudníku. Sú rôzne teórie o tom, že pitie kávy s mliekom škodí, no ako to chodí, tieto teórie sa menia približne 5x do roka a je teda na samotnom človeku, čomu chce vlastne uveriť. My vieme len jedno a to, že mlieko v káve môže škodiť hlavne tým, ktorý majú alergiu na laktózu. Ak vy sami máte po vypití silné pálenie záhy, alebo poznáte niekoho iného v okolí, kto má takéto problémy, vyskúšajte si pripraviť kávu s mliekom.  Najjednoduchšia a najrýchlejšia verzia, ako vypiť kávu je doliať si kávu po okraj mliekom. Samozrejme, instantná káva pripravená doma, alebo Slovensky nesprávne pomenovaný turek, nebude chutiť tak lahodne ako nápoje, ktoré obsahujú našľahanú mliečnu penu. Ak vás teda takýto nápoj ušetrí od nepríjemného pálenia, môžete si tiež pripraviť alebo zakúpiť nasledovné nápoje, ktoré s pripravujú z teplého mlieka a mikropeny. Často sa v kaviarni stáva, že v nápojovom lístku sú len uvedené druhy káv bez obrázku a nejakého rozumného vysvetlenia o čo vlastne ide. Ak v jedálnom lístku vidíme napísané „kura z ryžou“ presne vieme čo dostaneme, no ak tak vidíme nejaké espresso macchiato, ako máme vedieť o čo sa vlastne jedná? Okrem toho, že mnoho ľudí to nevie ani správne vysloviť (správne sa vyslovuje makjáto). Tento problém by vyriešil samostatný kávový lístok, na ktorom bude uvedený postup prípravy a obrázok, z čoho sa daná káva skladá. Tým nebude zákazník privedený do trápnej situácie, a barista nervózny z nesprávneho vyslovenia názvu kávy. Aby ste sa vedeli zorientovať v základných druhoch kávy obsahujúcej mlieko pripravili sme si pre vás tento stručný opis:

Caffee latte  (cca 150 kalórií, 6 g tuku, 14 g cukru) – obsah šálky je 280-230 ml, v ktorom sa nachádza 30 – 35ml espressa a ostatnú časť tvorí mikropena.

Latte macchiato  (204,94 kcal, 7,25g tuku,24,5g cukru) – vysoký sklenený pohár o objeme 250 ml +, ktorý obsahuje minimálne 200 ml teplého mlieka, 30- 35 ml espressa a zvyšok tvorí mliečna pena.

Espresso macchiato ( 27,67 kcal)- obsah šálky je 60-90 ml, pričom 30-35 ml tvorí espresso a ostatnú časť tvorí mliečna pena.

Cappuccino    (90 kalórií, 6 g tuku, 9 g cukru)

Klasické – sa pripravuje do 150-180 ml porcelánovej šálky, v ktorej sa nachádza 30-35 ml espressa, teplé mlieko a zvyšok tvorí mliečna pena.

  • Moderné – 150-180ml šálka v ktorej je 30-35 ml espressa a zvyšok tvorí mikropena
  • Flat white – 160 ml šálka v ktorej je 60 ml espressa a zvyšok tvorí mikropena.

Samozrejme, ak sa spýtate nejakého odborníka na kávu, čo si myslí o kombinácií mlieko a káva, dozviete sa, že mlieko môže chuť kávy pokaziť. To je síce pravda, ale až v úplne krajných prípadoch, kedy sa jedná o veľmi kvalitné odrodové kávy, a chceme sa zamerať len na ich exkluzívnu chuť. Pre nič za nič, by nevzniklo obľúbené caffee latte, keby všetkým chutila len čierna káva. Tak isto sa môže aj vinár obhajovať, že vínny strik ako napríklad biele víno a sprite, alebo červené víno a cola sú neprijateľné. Taktiež to platí iba pri kvalitných výberových vínach.

Postup na prípravu mliečnej peny v domácich podmienkach:

Ak sa nechcete venovať metóde latte art, ale chcete si na rýchlo pripraviť napríklad moderné cappuccino, mliečnu penu si môžeme pripraviť veľmi jednoducho, čo môžete vidieť v nasledovnom videu:

budeme potrebovať: mlieko s 2% obsahom tuku, uzatvárateľnú nádobu a mikrovlnnú rúru.

Mlieko nalejeme do polovice nádoby, ktorú uzatvoríme a obsah následne pretrepeme. Pretrepané mlieko dáme na 30 sekúnd do mikrovlnnej rúry. Obsah dáme na hotovú kávu, alebo kávu dolejeme do peny. Dobrú chuť!

Ďalšie metódy prípravy mliečnej peny:

Vo videu môžeme vidieť postup ktorý sme vyššie spomínali. Druhý spôsob prípravy je cez french press, čo je v podstate kávovar na prípravu domáceho espressa. Princíp je v podstate ten istý, ako v nádobe na šľahanie bielkov. Piestíkom beháme hore dole, kým sa mlieko nenapení. Tretí postup je cez klasický mini napeňovač na baterky. Nám osobne sa tiež najviac pozdáva príprava mliečnej peny cez french press, no ak potrebujeme pripraviť nápoj veľmi rýchlo bez väčšieho neporiadku v kuchyni, výborný je postup číslo jedna.

Mliečnu penu pripravenú domácou metódou určite nesmiete hodnotiť kriticky. Napenené mlieko v profesionálnom prístroji, bude mať určite inú konzistenciu ako domáce alternatívy. Ako sa pripravuje mliečna pena v kaviarni môžete vidieť v nasledujúcom videu:

Dúfame že sa vám náš článok páčil, a že ste sa dozvedeli zaujímavé informácie. Prajeme vám dobrú chuť a veľa kvalitne pripravených káv!