Caffe latte

Dnešný článok píšeme pre tých, ktorým nestačí obyčajná zalievaná káva alebo len samotné espresso. Dnešný trh s kávou je natoľko otvorený, že je dostupné úplne všetko. Napríklad vieme zohnať Odrodové kávy z rôznych kútov sveta alebo si pripraviť výbornú kávu, dokonca aj v domácich podmienkach. Všetko je možné. No dnes sa zameriame najmä na nápoj zvaný caffe latte.

Čo to vlastne caffe latte je?

Tento nápoj vznikol v kaviarni caffe Mediterraneum v roku 1950, v ktorej zákazníci neboli zvyknutý na silnú chuť talianskeho cappuccina. Vtedajší majiteľ Lino Mejorin poprosil hlavného barmana, aby do nápoja pridal viac latte =mlieka. Ak by ste sa niekedy ocitli v Taliansku a mali by ste chuť na tento nápoj, vypýtajte si ho celým názvom Caffe Latte a nie obľúbenou skratkou latte. Mohlo by sa stať, že vám na stôl donesú našľahanú mliečnu penu.  Ak by ste si tento nápoj chceli vypýtať v severnej Európe alebo Škandinávií, vypýtajte si café au lait. Vo Francúzsku je to klasické caffe latte a v Nemecku ho nájdete pod Milchkaffe, prípadne v Rakúsku Wiener Melange.

Podľa Oxfordského anglického slovníka bol termín caffe latte prvý krát použitý v angličtine v roku 1876 a použil ho Wiliam Dean Howells v eseji „talianske cesty“. Kenneth David povedal že: „raňajkové nápoje tohto druhu existovali v Európe dlhé generácie, ale komerčná verzia bola vynájdená v Amerike “.

V Taliansku sa tento nápoj pripravuje takmer vždy v domácich podmienkam ku raňajkám. Kávu si varia v domácich mokka kávovaroch a nalejú ju do šálky s horúcim mliekom. Na rozdiel od medzinárodnej verzie latte , mlieko v talianskom origináli nie je všeobecne penové, teda ak si caffe latte nepýtate niekde v miestnej kaviarni.

Mimo Talianska sa tento nápoj pripravuje klasicky v 250 – 300 ml pohároch alebo šálkach. Podľa tradičného receptu sa pripravuje z jedného espressa alebo z espressa doppio, čo je dvojnásobná dávka kávy aj vody. Mlieko sa klasicky napení.

Nápoj je podobný ako cappuccino, avšak cappuccino sa skladá s 20 mm hrubej vrstvy mliečnej peny.

Cappuccino sa skladá z 1/3 espressa, 1/3 mlieka a 1/3 mliečnej peny. Na prípravu základu sa používa 7 gramov kvalitnej zrnkovej kávy ako na espresso. Cappuccino pripravujeme tak, že si do väčšej šálky urobíme espresso a našľaháme penu. Aby vznikla pena, ktorá je pre tento nápoj dôležitá je dobré mať vychladenú kanvičku ale aj mlieko. Penu šľaháme tak, aby teplota nepresiahla 70°C. Ak v pene vzniknú väčšie bublinky, zbavíme sa ich tak že kanvičku pár krát buchneme o stôl. Výhodou je že hneď po príprave môžeme nápoj konzumovať bez toho aby sme si spálili jazyk.

 Caffe latte recepty :

Na tento recept budeme potrebovať:

75 ml mlieka

150 ml pripraveného espressa

Cukor na dochutenie

Škorica, kakao alebo kakaový toping na dozdobenie.

Najprv si pripravíme pomocou nejakej alternatívnej domácej metódy espresso. Ideálny je napríklad mokka kávovar, ktorý zvládne urobiť silný nápoj veľmi podobný espressu. Necháme si mlieko ohriať, pridáme cukor, ktorý necháme rozpustiť a ručným šľahačom vyšľaháme mliečnu penu. Mlieko by nemalo mať viac ako 70°C. Keď dostaneme jemnú penu, mlieko v penou nalejeme do pohára. Mlieko sa od peny oddelí a môžeme pomaly liať espresso. Nápoj máme hotový a môžeme ho dozdobiť. Dobrú chuť!

Druhý recept:

Budeme potrebovať 60 ml vody, 15g jemne namletej kávy na espresso, 100 ml mlieka, ¼ vanilkového cukru.

Pripravíme si pomocou kávovaru silné espresso, dalo by sa povedať že espresso doppio keďže ide o dvojnásobnú dávku kávy aj vody. Do pohára si nachystáme mlieko, do ktorého prisypeme ¼ vanilkového cukru. Ohrejeme si mlieko približne na 1,5 minúty do mikrovlnnej rúry.  Šľahačom vytvoríme mliečnu penu. Mlieko s penou prelejeme do vysokého pohára, a keď sa od seba oddelia, pomaly dolejeme espresso. Dozdobíme a môžeme podávať.

Vanilkové caffe latte

 • Budeme potrebovať vanilkový sirup značky MONIN 15ml
 • 120 ml mlieka
 • 30 ml espressa
 • Vysoký pohár

Postup:

Do vysokého pohára nalejeme vanilkový sirup a pripravíme si espresso. Akonáhle máme espresso hotové, spravíme si mlieko. 120 ml mlieka našľaháme do jemnej peny. Mlieko s penou nalejeme do pohára, zalejeme espresso a môžeme ozdobiť a podávať. Dobrú chuť!

Caffe latte s kardamonom a chilli

Znie to síce ako divoká kombinácia, avšak veľmi zaujímavá a chutná. Budeme si musieť pripraviť espresso. Taktiež budeme potrebovať mlieko a štipku mletého kardamonu a štipku mletého chilli.

Kardamon primiešame do mlieka a z mlieka vytvoríme mliečnu penu. Mlieko s penou nalejeme do vysokého pohára, zalejeme espressom a ozdobíme chilli. Na zdravie!

Iced coffe latte

Prichádza obdobie leta a nie každý obľubuje horúcu kávu. Ukážeme si recept na ľadové caffe latte v domácich podmienkach.

Budeme na to potrebovať French press alebo iný prístroj, ktorý nám dokáže spraviť silné espresso. My si popíšeme prípravu espressa vo French presse.

 • 8 gramov čerstvo praženej kávy
 • Vodu o teplote 95°C
 • Pohár studeného mlieka
 • 2-3 kocky ľadu
 • Priehľadný vysoký pohár o objeme 30ml

Ako prvé si kávu nameliemie v mlynčeku. Mlynček musí mať mlecie kamene aby kávu namlel rovnomerne, čo sa prejaví pri príprave espressa. Kávu nasypeme do French pressu a nalejeme 30 ml horúcej vody, celé to premiešame. French press zatvoríme a necháme maximálne 4 minúty extrahovať. Zatiaľ si pripravíme mlieko. Do vysokého pohára pridáme 2-3 kocky ľadu a zalejeme ich mliekom. Na French presse zatlačíme piest a jeho obsah nalejeme na ľad z mliekom. Tento nápoj je síce bez mliečnej peny, ale je naozaj osviežujúci a veľmi rýchly.

Môžeme to vidieť vo videu nižšie:

Perfektné Iced caffe latte

 • Budeme potrebovať:
 • Mokka kávovar
 • Čerstvo namletú kávu
 • Mlieko
 • Karamelový sirup
 • Nádobu na ľad

Na ozdobenie pohára:

 • Nutella
 • Roozdrvené sušienky

Postup:

V mokka kávovare si pripravíme silné espresso. Obsah mokky vylejeme do nádoby na ľad a nádobu dáme zamraziť. Ako náhle sa nám spravia ľadové kávové kocky, pripravíme si mlieko. Do mlieka si pridáme karamelový sirup a dobre rozmiešame.

Prichádza ozdobenie pohára. Okraje pohára natrieme nutellou a namočíme ich do rozdrvených sušienok. Do ozdobeného pohára pridáme ľadové kocky, ktoré zalejeme ochuteným mliekom a podávame. Dobrú chuť!