Vplyv kávy na zdravie

Káva ako taká dokáže mať priaznivé ale aj nepriaznivé účinky na organizmus. Konkrétne kofeín, ktorý sa nachádza v našom obľúbenom nápoji nás dokáže rýchlo dostať na nohy. Keďže dokáže stimulovať centrálny nervový systém, dodá nám energiu.

Čo to vlastne kofeín je?

Kofeín je vlastne alkaloid ktorý sa nenachádza len v kávových  a kakaových bôboch, ale aj v iných rastlinách ako napríklad v čajových listoch, kolových orechoch ktoré  dokážu  napríklad tlmiť pocit hladu, alebo fungujú afrodiziakum, prípadne v  guaranových plodoch. Pre všetky tieto rastliny je táto látka prírodný pesticíd, ktorý ich ochraňuje pred nežiadúcim hmyzom. Hmyz paralyzuje dokonca niektoré druhy hmyzu dokáže zabiť.

Jeho využitie nájdeme aj v zdravotníctve, pretože sa pridáva do rôznych liekov na predpis ale aj do voľne predajných liekov. A samozrejme nájdeme ho aj v rôznych nealkoholických nápojoch. Tieto nealkoholické nápoje sa tešia vysokej obľube populácie, pretože potlačujú únavu a človek tak dokáže pracovať dlhšie. Predaj takýchto nápojov nie je nijak obmedzovaný, aj keď je kofeí označený za psychoaktívnu látku.Veľkou nevýhodou tejto látky je tá, že častým užívaním ( napríklad aj pitím kávy) sa stáva návykovou látkou.

kofein v napojoch, zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Kofe%C3%ADn

Kofeín v káve

Množstvo kofeínu v káve závisí od rôznych faktorov. V každom druhu kávy sa nachádza iné množstvo. Závisí to napríklad od druhu kávy. Napríklad zmes Robusta obsahuje dvakrát viac kofeínu ako Arabica. Arabica je síce chuťovo silnejšia, ale to neznamená že obsahuje viac kofeínu. Napríklad jemne pražené zrná  kávy obsahujú viac kofeínu ako ako tmavo pražené zrná. No o obsahu kofeínu rozhoduje aj samotná príprava kávy. Čím dlhšia je príprava kávy, tým viac tejto látky obsahuje.

 

Obsah kofeínu v praženej mletej káve je 85 mg na 150 ml ( 1 šálka) a v instantnej káve 60 mg. V bezkofeínovej káve sa nachádza 3 mg.  Koľko kofeínu obsahujú rôzne pripravené kávy, si môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

Nápoj:     Miligramov kofeínu v 30 ml     /     Miligramov v balení/porcii

Ristretto (15 ml):     40     /     20

Espresso (30 ml):     40     /     40

Bezkofeínové espresso (30 ml):     9     /     9

Doppio (60 ml):     40     /     80

Cappuccino (180 ml):     6,6     /     40

French press (200 ml):     20     /     132

Čierny čaj 5 min. (200 ml):     10     /     66

Zelený čaj 5 min. (200 ml):    7     /     46

Horúca čokoláda, kakao (180 ml):     1,5     /     9

Kofola (330 ml):     4,5     /     49,5

Coca-cola (330 ml):     2,8     /     30,8

Coca-cola light (330 ml):     3,75     /     41,25

Sprite (330 ml):     0     /     0

Red Bull (250 ml):     9,46     /     78,5

zdroj: http://www.coffeein.sk/blog/16/o-kofeine-jeho-ucinkoch-a-jeho-mnozstve-v-roznych-napojoch/

Priaznivé účinky kofeínu 

  • priaznivo stimuluje centrálny nervový systém, potlačuje pocity únavy, zlepšuje myslenie, koncentráciu a spôsobuje určitú eufóriu.
  • kofeín zrýchľuje tep a uvoľňuje hladké svalstvo. Rozširuje tepny a stimuluje obehový a respiračný systém ( srdce a dýchanie), čo je dobré pre ľudí s astmou. Zvyšuje obsah mastných kyselín v obehovom systéme čo oceňujú najmä športovci. Tieto účinky môžu trvať niekoľko hodín, no pri dlhodobom užívaní sa telo stáva odolným.
  • Kofeín sa často propaguje ako látka na chudnutie. Vzniká to tak, že kofeín stresuje telo pôsobením na jeho adenosinové receptory nervového systému, čím dochádza ku dočasnému zvýšeniu metabolizmu a odbúravaniu tuku. Netreba však za tým hľadať nejaké rapídne chudnutie.
  • Bol dokázaný antioxidačný účinok kávy takže znižuje riziko niektorých drhov rakoviny. Potvrdilo sa že káva obsahuje viac antioxidantov ako červené víno, zelený čaj a väčšina ovocia a zeleniny. V roku 2013 bol výskum kávy na Harvardskej univerzite, ktorý preukázal že pitím 2 šálok kávy denne znižujú výskyt rakoviny maternice o 7%. Dokonca káva bez kofeínu znižuje taktiež riziko vzniku rakoviny, pravdepodobne preto že vysoký obsah antioxidantov má zdravšie účinky ako kofeín.
  • Kofeín uvoľňuje neurotransmitery v mozgu prepojené s dopamínom.(navodzuje pozitívne pocity a potláča únavu) , takže sa znižuje riziko depresie. Po dvoch šálkach kávy začne telo produkovať serotonín, dopamín a noradrenalín čo sú hormonálne látky ktoré vplývajú na náladu a pocity šťastia.

Nepriaznivé účinky 

  • negatívne sa môže prejavovať pri bolesti žalúdka alebo zrýchlenej srdečnej činnosti. Neodporúča sa užívanie ľudom, ktorí majú sklony ku páleniu záhy alebo majú žalúdočné vredy.
  • pre ľudí ktorý vypijú viac ako 5 šálok kávy denne je zvýšené riziko výskytu ochorenia srdca. V úplne krajných prípadoch môže dôjsť ku infarktu alebo problémom s ľadvinami.
  • Niektoré štúdie uvádzajú že kofeín prechodne zvyšuje krvný tlak, pokiaľ sa v organizme nevytvorí tolerancia, potom sa krvný tlak vráti k normálnym hodnotám. Bolo zistené, že tento jav ustupuje u zdravých ľudí po troch dňoch pravidelnej konzumácie kávy ( 3 šálky denne).
  • Kofeín sa môže z časti podieľať na zvýšení rizika vzniku osteoporózy, pretože ovplyvňuje metabolizmus vápniku v tele. Každý kto vypije aspoň dve šálky kávy denne by mal vypiť pohár mlieka alebo zjesť jogurt na doplnenie vápnika.
  • Kofeín môže znižovať účinok niektorých liekov proti epilepsií.
  • vysoké množstvo kofeínu spôsobuje nervozitu, nepokoj a nesústredenosť.

Nebezpečné množstvo kofeínu

Maximálna denná dáva kofeínu pre ľudské telo by mala byť medzi  až 200 mg. Pre predstavu je to 5 až 6 esspreso káv z odrody Arabica. Keďže káva z robusty by sa mala piť ešte v menšom počte, keďže obsahuje 2 až 3x viac kofeínu.

Nebezpečná a smrteľná dávka pri orálnom použití je 150 mg / kg. Napríklad pre 100 kg ťažkú osobu by bolo smrteľné množstvo 15g, čo je 25 litrov kávy. Najvyššia dávka tejto látky, ktorú človek prežil bola 24 g. Rozumné množstvo sú tri šálky kávy denne.

Ak by ste si chceli vypočítať aké je nebezpečné množstvo pre vás môžete to zistiť na základe vzorca:

150 mg kofeínu x vaša váha v kilogramoch = nebezpečná dávka v miligramoch. 

No nielen káva obsahuje kofeín, preto si treba dávať pozor aj na pitie čaju. Napríklad 5 šálok čaju obsahuje 300 miligramov kofeínu. Treba teda dávať pozor na vhodnú kombináciu pitia kávy, čaju a ostatných nápojov obsahujúcich kofeín.

nie každá káva je dobrá káva

Nekvalitné kávy dokážu skôr telu zaškodiť ako prospieť a preto nie je dobré hľadieť na cenu kávy. Samozrejme, netreba sa riadiť televíznymi reklamami ale rozumnými porovnaniami. Ak si chcete teda vychutnať kávu, nehľadajte najlacnejšiu instantnú kávu ale kávu z pražiarne, kde vám ju podľa vašich predstáv namelú. Už samotná vôňa pri mletí vás presvedčí o kvalite kávy.  Dôvodom nižšej ceny sú napríklad nekvalitné zrná, ktoré sa prevážajú v kontajneroch ešte nezrelé a zelené a sú veľmi dobrým prostredím pre vznik rôznych plesní, baktérií a húb.  Napríklad v roku 2006 bol nájdený vo viacerých kávach predávaných v slovenských hypermarketoch ochratoxín, ktorý sa nachádza v hubách.

Ochratoxín sa dá zničiť len pražením alebo varom, no po skonzumovaní väčšieho množstva môže spôsobiť zlyhanie obličiek, pečene a dokonca vznik nádorových ochorení.