Chemex

Ak hľadáte jednoduchého pomocníka na prípravu kávy v domácnosti bez toho aby ste dávali stovky eur za kvalitné kávovary, Chemex je úplne ideálny. Jeho design je úplne jednoduchý, takže ho môžete hocikedy bez problémov vytiahnuť zo skrinky alebo naopak odložiť. Očarí vás jeho elegancia a tvar presýpacích hodín. Nádoba je jednodielna, takže nároky na údržbu sú minimálne. Je vyrobený z kvalitného teplu odolného skla. Tradičné modely sú lemované lešteným dreveným golierom a koženou kravatou. Drevo slúži na uchytenie nádoby pri príprave kávy. Jeho tvar sa veľmi podobá Erlenmayerovej banke, ktorú používajú najmä chemici.

Len málo produktov sa v dnešnej dobe môže pochváliť bezchybnou prípravou kávy a veľmi jednoduchou odolnou konštrukciou. Zaujímavosťou je, že kávovar Chemex získal miesto v stálej zbierke Newyorského Múzeá ( Coring Museum of Glass). Kávovar bol tiež vybraný Ilinois Institute of Technolohy ako jeden zo 100 najlepšie navrhnutých výrobkov modernej doby.

Chemex kávovar spolu s Chemex-Bonded kávovým filtrom  pripraví čistú kávu bez kávového sedimentu, ktorý by mohol v nápoji prekážať. Pri príprave môžete použiť aj tie najkvalitnejšie druhy kávy bez toho, aby ste sa báli horkej chute. Je stavaný aj na prípravu ľadových káv, alebo rôznych iných  zaujímavých receptov. Vďaka odolnému sklu môžeme nápoj ponechať v nádobe bez toho, aby stratil svoju chuť.

História

Za týmto vynálezom stojí Peter Schlumbohm ( 10.7.1896 – 1962) ktorý pochádza z Nemecka kde vyštudoval chémiu a psychológiu na berlínskej univerzite. V 30. rokoch odišiel do USA do Manhattanu, kde získal povesť velkého bohéma a excentrika. Známy je najmä pre vynájdenie Chemexu, no okrem tohto obľúbeného kávovaru vynašiel ďalších 300 patentov do domácností ako napríklad koktejlový šejker, až po automobilový priemysel. Krátko po jeho smrti v roku 1962 označil autor dizajnu Ralph Caplan jeho vynález ako „syntézu logiky a šialenstva“. Chemex prišiel na svet v roku 1940 – 1941 v USA. Chemex bol natoľko obľúbený a zaujímavý že sa dostal medzi prestížnu kolekciu moderného dizajnu MOMA. V tom čase všetky domácnosti vlastnili prístroj zvaný perkolátor, ktorý taktiež slúžil na prípravu kávy. V tej dobe perkolátor vlastnilo až 64% domácností. Schloumbohm prehlásil, že výbornú kávu v prístroji Chemex dokáže pripraviť aj úplný pako, pretože sa tam nedá nič pokaziť. Dokonca sa nechal v známom magazíne aj citovať, no aj keď bol prístroj jednoduchý v tej dobe sa mu nepodarilo preraziť. Schoumbohn vyrábal všetky prístroje v spoločnosti Corning Glass a Alcoa, pretože nemal vlastnú továreň. V továrni pracovalo osem žien, ktoré výrobky následne skladali. Na pracovisku  Petra Schoumbohna nepracoval žiaden muž. V súčastnosti prebrala všetky práva na produkciu spoločnosť International Housewares z Pittsfieldu ve státu Massachusetts. Veľký boj z perkolátorom boj najmä preto, že Chemex sa musí zaliať manuálne, takže okrem samotného Chemexu potrebujeme separátnu nádobu na zovretie vody, čo sa zdalo veľa ľuďom príliš zdĺhavé a náročné. Aj keď si to neuvedomujeme, jeho výhodou je práve manuálne naliatie horúcej vody, pretože teplotu vody si dokážeme regulovať. Kým ostatné kávovary dokázali vodu zohriať maximálne na 88 stupňov, čo je príliš nízka teplota, v rýchlovarnej kanvici nemáme problém zohriať vodu na 90-95 stupňov čo sa prejaví aj vo výslednej chuti nápoja.

Za veľkú výhodu sa považuje  o 30% hrubší papierový filter, oproti iným  štandardným filtrom v kávovaroch. Tento filter prepustí väčšinu esenciálnych olejov ale taktiež prepustí menej usadenín ako ostatné filtre. Tieto filtre tiež môžu pomáhať pri odstránení zlúčenín cholesterolu, ktoré sa nachádzajú v kávových olejoch. Filter je v podstate najdôležitejšia časť Chemexu. Už od 18 storočia sa experimentovalo z rôznymi materiálmi získaných zo živočíchov, až po sklo papier alebo bavlnu, pretože práve materiál z ktorého je filter vyrobený má najväčší vplyv na čistotu a kvalitu nápoja. Ideálna doba extrahovania kávy sú 4 minúty.

Príprava kávy v Chemexe:

Budeme potrebovať Chemex, mlynček na kávu, kanvicu na zohriatie vody, čerstvú kávu a filtre.

Najprv si zohrejeme vodu, ktorou oblejeme steny nádoby, čím sa zohreje dno aj samotné okraje. Následne prepláchneme filter vďaka čomu z neho dostaneme preč papierovú chuť. Prichystáme mlynček a približne 20-25 gramov kávy namelieme na väčšiu hrúbku. Pri väčšej hrúbke môžeme predĺžiť čas extrakcie, čo dodá nápoju viac kofeínu a chuti. Čím menej budeme extrahovať, tým bude nápoj slabší chuťovo aj obsahom kofeínu. Necháme si zovrieť vodu, ktorú necháme minútu odstáť aby mala teplotu 93 až 95 °C .

Čerstvo namletú kávu nasypeme do prepláchnutého filtra a zajeleme ho približne jedným decilitrom horúcej vody. Počkáme 30 až 45 sekúnd aby káva mohla kvitnúť. Čas sa môže predĺžiť, to záleží na vás ako vám viac vyhovuje chuť. Po 30 až 45 sekundách môžeme doliať horúcu vodu krúživým pohybom od stredu až po okraj nádoby. Kým prebieha extrakcia môžeme kávu vo filtri premiešať. Po minúte môžeme doliať ďalšie množstvo vody, až kým nedosiahneme požadované množstvo nápoja. Ideálne to vychádza na 20 gramov kávy 2 dcl horúcej vody. Z množstvom vody a kávy môžeme experimentovať.

 

Recept na ľadovú kávu:

Na prípravu ľadovej kávy budeme potrebovať papierové filtre, 300 gramov ľadu, 300 ml vody o teplote 90-95°C, 42 gramov kávy.

Najprv si prepláchneme horúcou vodou papierový filter a steny nádoby. Túto vodu následne vylejeme. Dáme filter preč a do Chemexu nasypeme 300 gramov ľadu. Filter vrátime na svoje miesto a nasypeme doň 42 gramov čerstvo namletej kávy. Kávu zalejeme 30 mililitrami vody a počkáme 30 sekúnd aby káva mohla kvitnúť. Potom nalejeme ostatok vody krúživým pohybom od stredu nádoby. Horúca káva sa ľadom ochladí a my máme chutný kávový nápoj. Prípadne môžeme nápoj preliať do pohára a zaliať studeným mliekom. Podľa chuti môžete použiť cukor, toping alebo nejaký sirup.

 

Chemex írska káva (Irisch Coffee)

Možno ste ani netušili, aké je jednoduché pripraviť Írsku kávu v pohodlí domova. Ak ste tento nápoj nikdy nevyskúšali, mali by ste tak urobiť čo najskôr. Veľmi zaujímavé je spojenie kávy, írskej whiskey a smotany. Ako si pripravíme tento nápoj?

Budeme potrebovať pohár na írsku kávu, prípadne ho môže nahradiť pohár na víno alebo iný vysoký pohár. Smotanu na šľahanie a šejker alebo nádobu na vyšľahanie smotany. Veľmi dôležitá je kvalitná Írska whiskey, trstinový cukor alebo sirup a niečo na pomiešanie.

Ako prvé si pripravíme kávu v Chemexe podľa receptu uvedeného vyššie. Nápoj by mal byť silný o objeme 150 ml. Do nachystaného pohára si nalejeme horúcu vodu, aby sme zohriali sklo. Pozor aby sklo neprasklo. Vodu z pohára vylejeme a pridáme dve lyžičky trstinového cukru, ktoré zalejeme 150 ml horúcou kávou. Cukor z kávou dobre premiešame. Pridáme pol deci Írskej whiskey (50 ml) a zase premiešame, pretože dodatočne sa tento nápoj nemieša. Pripravíme si  33% smotanu na šľahanie o objeme 1,2 Dcl, do šejkera z dvoma kockami ľadu. Použijeme šejker dovtedy, kým nám nevznikne hustá pena. Prípadne, smotanu si dajte pred prípravou receptu poriadne vychladiť a môžete ju vyšľahať aj ručne. Smotanu nalievame do šálky cez lyžičku aby sa nám krásne od kávy oddelila. Môžeme podávať a vychutnať si skvelú kávu.