Ak vás zaujíma samotná príprava tohoto nápoja, alebo len odkiaľ pochádza a čo to vlastne je, tak práve tieto informácie sa môžete dozvedieť v tomto článku. Nie každý má rád obyčajné silné espresso a vďaka tomu sa začali vymýšľať rôzne prípravy samotnej kávy. Zaujímavosťou môže byť, že ako prví začali z rôznymi chuťami Nemci, ktorý „vynašli“ viedenskú kávu. Šlo o to, že samotný kávový nápoj sa im zdal príliš horký a silný, a tak ho dochucovali napríklad mliekom alebo cukrom.
Základom latte macchiato je espresso.Espresso sa pomaly po okraji nalieva do horúceho mlieka pokrytého mliečnou penou. Je to v podstate kávový nápoj, ktorý v preklade znamená zafarbené mlieko. Ak má macchiato tri farby, vieme že je správne pripravené. Na spodku pohára by sme mali vidieť mlieko, následne ide vrstva espressa a na vrchu sa nachádza mliečna pena. Je to síce náročnejší postup prípravy kávy za ktorý si priplatíme, avšak pripravuje sa z kvalitnej kávy a jeho chuť je lahodná. Aby ste si mohli všimnúť hru kávy a mlieka, podáva sa v priesvitných pohároch o objeme 250 ml. Ku nápoju môžete dostať aj slamku, ale odporúča sa používať dlhá lyžica. Aby nebolo latte macchiato len ladným nápojom pre ústa, je to hotová pastva pre oči a zdobí sa čokoládou, kakaom alebo škoricou. Niektoré podniky ponúkajú rôzne sirupy, ktoré dodajú nápoju rôzne ďalšie chute.
Keďže je espresso veľmi dôležité pre prípravu latte macchiato, popíšeme si postup prípravy. Veľmi dôležité je mletie. Na to potrebujeme kvalitný mlynček, avšak nie s čepeľami ale s mlecími kameňmi. Mlecie kamene totiž praženú kávu namelú rovnomerne a vďaka tomu sa aj lepšie extrahuje. Namelieme si 7-9 gramov čerstvo praženej kávy. Odroda kávy a jej čerstvosť majú veľký vplyv na výslednú chuť. Barista si namletú kávu nasype do páky a utláčatkom ju utlačí rovnomerne. Nikdy kávu neutláčame silou, lyžicou alebo prstami. Prstami len skontrolujeme, či je v páke rovnomerne rozložená. Páku následne vložíme do kávovaru a jeho 9 barový tlak kávu extrahuje do šálky. To že je barista skúsený a naozaj platíme za kvalitu spoznáme podľa krásnej tmavohnedej farby tela kávy, a orieškovo hnedej bohatej cremy. Ak cremu pomiešame lyžičkou, mala by byť natoľko elastická, že sa znovu spojí. V žiadom prípade by nápoj nemal mať riedku konzistenciu so spálenou chuťou kávy a bez cremy. Že je nápoj pripravený zle, vieme na prvý pohľad spoznať na creme. Ak je tmavá, prešla príliš vysokým tlakom a to znamená, že je spálená.
Pravé talianske espresso sa extrahuje 20-30 sekúnd a obsahuje 25 ml vody. Káva bude chutiť lepšie, ak barista pred prípravou nápoja zahreje stroj, aj šálku v ktorej je nápoj podávaný. Veľmi obľúbené je použitie porcelánových šálok.
Z espressa sa dajú pripraviť aj ďalšie nápoje ako napríklad: Espresso Americano, ktoré dostalo názov podľa toho, že si americký vojaci riedili espresso s vodou. Na Slovensku je obľúbená forma double espresso, ktoré sa po taliansky volá espresso doppio. Táto príprava kávy spočíva v dvojnásobnom množstve kávy a zväčšanom objeme vody. Ak niekde budete počuť názov piccolo, je to nesprávne pomenovanie menšieho množstva silnejšej kávy. Táto káva sa správne nazýva risttreto a je taká hustá, že po jej vypití máte pocit, že ste práve zjedli kávový cukrík.
Espresso je tiež veľmi dôležité pri príprave cappuccina, caffe latte, caffe machciato a moccacino.
Ako vlastne tento nápoj vznikol?
Taliansko je známe svojimi kávovými posedeniami a nadšením pre kávu. Tak ako to je dnes, bolo to aj kedysi. Avšak na takýchto kávových stretnutiach sa objavovalo aj veľa detí, ktoré mali pocit, že im je niečo upreté. Keďže čerstvo namletá káva vypúšťa nádhernú arómu, čo si všimli aj tí najmenší. Tak ako by sme obyčajné kofeínové espresso nepodali deťom dnes, neurobili tak ani vtedy. Radšej vymysleli nápoj, ktorý obsahoval veľa mlieka, mliečnej peny a minimum kávy. Určite to nebolo v takej podobe, akú vídavame v kaviarňach dnes. No určite to bol základ toho, ako takýto nápoj vznikol.
Príprava latte macchiato
To že obsahuje veľa mlieka sme sa už dozvedeli. Koľko mlieka použijeme, záleží od veľkosti pohára. My použijeme 0,3 dcl na mliečnu penu, ktorú si v nerezovej kanvičke pomocou pary našľaháme. Teplota mlieka by nemala presiahnuť 70°C, zistíme to podľa toho, že je kanvička horúca na dotyk.
Ak by vznikli v pene nejaké bublinky, odstránime ich poklepkaním kanvičky o stôl, pretože pena musí byť jemná. Mlieko s vyšľahanou penou nalejeme do vysokého pohára. Necháme si pripraviť espresso zo 7 gramov kávy a 30 sekúnd počkáme. Hotové espresso nalejeme do vysokého pohára na mlieko, kde sa po približne minúte káva od mlieka oddelí. Dolná vrstva je mlieko, tá nad ňou je káva a hore je mliečna pena, na ktorej sa dajú vytvoriť zaujímavé kúsky pomocou late art, čo je metóda zdobenia kávy. Dochucujeme kakaovým sirupom alebo kakaom. Prípadne škoricou, to všetko záleží od priania a vašej chuti.
Domáca príprava latte macchiato
Ak máte doma prístroj na alternatívne metódy prípravy kávy, budeme potrebovať ten, ktorý sa bude čo najviac podobať espressu. Ako napríklad, mokka kávovar, aeropress alebo french press. Obyčajná zalievaná káva nie je postačujúca. Podľa toho aký prístroj vlastníme, si pripravíme silné espresso, tak aby nemalo horkú chuť. Pred naliatím do latte ho vždy ochutnajte.
Pripravíme si studené mlieko, ktoré si nalejeme do vyššieho pohára a mixérom ho vyšľaháme kým nevznikne mliečna pena. Trvá to približne 4 minúty. Akonáhle sme s penou spokojný a nemá žiadne bublinky, môžeme mlieko a penu naliať do vysokého pohára. Lejeme pomaly a keď pena sadne, zase jej pridáme. Keď je mlieko od peny oddelené, dolejeme pomaly espresso ktoré vytvorí 3 farby. Dochutíme podľa chuti, čokoládovým topingom alebo kakaom.
Dobrú chuť !
Ak si budeme tento nápoj objednávať niekde v komerčnom prostredí ako sú kaviarne, dávajme si pozor aby sme vyslovili celý názov latte macchiato. Ak by sme tento názov skrátili na latte, najmä v Taliansku, mohlo by sa stať že pred nás postavia pohár z mliečnou penou. Na Slovensku ale aj v Českej republike sa táto skratka často používa, no je to veľmi zlý nesprávny zvyk.
Na záver si môžete pozrieť, ako sa tento nápoj zdobí metódou latte art:
Niektorý baristi sú tak skúsený v latte art, že dokážu vytvoriť neobyčajné kúsky. Skúste si vytvoriť hocijaký jednoduchý vzor na latte a potom si znovu pozrite toto video.
V tomto videu môžeme vidieť niekoľko rýchlo vypracovaných vzorov. Aj keď vypadajú veľmi jednoducho, ich vytvorenie je dosť náročné a treba ku tomu prax.
Ak sa vám zapáčilo latte art, kľudne si to doma vyskúšajte. Možno aj vás to začne baviť natoľko, že budete chodiť na rôzne súťaže. Prajeme vám veľa šťastia 🙂