Tento prístroj sa zaraďuje medzi domáce alternatívne metódy prípravy kávy. Výhodou alternatívnych metód je tá, že väčšinou si ich môžete pri cestovaní zobrať so sebou bez poškodenia. Predstavme si, že by sme si chceli na cestu zobrať espresso kávovar za stovky eur. To je priam nemožné.
Hario bolo tiež navrhnutý tak, aby ste si ho hocikedy mohli zobrať so sebou. Je ultra ľahký a hlavne veľmi spratný. Vyrába sa z porcelánu, skla alebo plastu s podšálkou. Jeho výroba sa rozšírila z Ázie do celého sveta. Podšálka je vyrobená preto, aby sa dal hario postaviť na konvicu alebo hrnček a medzi túto súpravu sa dáva papierový filter, ktorý zachytáva kávový sediment. V strede je otvor ktorým preteká káva do kanvice.
Prvé spôsoby prípravy kávy boli podobné ako náš dnešný turek, čo nebolo príliš pochuti. Povedzme si na rovinu, každý kto vyskúšal kávu z kávového prístroja musí uznať že je tá chuť úplne iná. Kedysi však neboli instantné rozpustné kávy kde by sa kávový sediment rozpustil a v nápoji neprekážal. Káva bola nerozpustná, len zaliata horúcou vodou, takže v nápoji dosť prekážala. Preto sa začalo experimentovať, ako tento lahodný nápoj vylepšiť. Aj keď veľmi záleží na čerstvosti a výbere praženej kávy, v tomto prístroji ide najmä o dôkladné spojenie kávy a horúcej vody. Ak kávu necháme príliš dlho filtrovať, nápoj bude príliš horký a naopak, ak ho ju necháme o niečo kratšie nápoj bude bez chuti a vodová.
Keďže kávové usadeniny plávajúce v nápoji veľmi prekážali veľmi sa experimentovalo ako ich odstrániť. V 18. a 19. storočí začali vznikať prvé prístroje, ktoré mali zabrániť preniknutiu sedimentu do nápoja. Vznikli napríklad prístroje ako dnešné vacuum poty, ktoré okrem odstránenia usadenín dokázali urobiť tento nápoj jedinečným a celá jeho príprava bola zaujímavým divadlom.
Zmena nastala až v roku 1908 kedy prišlo na svet niečo podobné ako dnešné Hario V60, zvané dripper. Teda, neprišiel na svet sám, ale stála za ním žena menom Melitta Bentz. Tá prišla na jednoduchosť zalievania kávy cez filter. Proste kávu nasypeme do filtra, aby sa do nápoja nedostala a zalejeme horúcou vodou. Prvý dripper bol vyrobený z kovu. Melitta sa snažila čo najlepšie zvýrazniť a vylepšiť chuť kávového nápoja. Tento prístroj bol tak populárny, že ho dala patentovať a založila vlastnú firmu menom Melitta.
Prvý prístroj ktorý sa podobal tomu, ktorý môžeme vidieť dnes vznikol v 30. rokoch. Melitta dlhé roky experimetovala ako by prístroj vylepšila a podarilo sa jej to. Pôvodné vrchné sitko nahradilo niečo, čo vyzeralo ako lievik a po bokoch mal rebrá. Konusovitý tvar zaistil viac miesta pre filter, takže káva sa mohla extrahovať dlhšie. Na driperi sa stále dalo čo vylepšovať. Napríklad, počet šálok kávy ktoré sa dali pripraviť. Od toho sa odvíjala aj veľkosť filtra, takže veľkosti filtrov boli rôzne. Najpopulárnejší filter je o veľkosti 102 a vyrába sa dodnes.
Na rozdiel od spomínaného vacuum potu neprešiel dripper toľkými drastickými zmenami. Jediné čo sa mení je veľkosť filtra, materiál z ktorého bol dripper vyrobený, počet a tvar dier ktorými káva preteká a ako posledné sklon a usporiadanie rebier.
Ako vyzerá spomínaný vacuum pot si môžete pozrieť vo videu nižšie:
Ako čas plynul, nároky na kávovary boli väčšie a väčšie. Preto vznikla nová predstava elektrického kávovaru. Túto myšlienku do praxe aplikoval v roku 1954 Gottlob Widmann v Nemecku. Prístroj sa volá Wigomat. Pred rokom 1950 bola káva pripravovaná vo vtedy najobľúbenejšom prístroji zvanom Perkolator. Pri príprave kávy v perkolatore a ručne zalievanej káve bola teplota vody príliš vysoká. Práve wigomat mal kávu pripraviť za optimálnej teploty. Mnoho prístrojov sa snažili získať pozornosť, no wigomat bol najlepší z nich. Dokonca bol spomínaný aj v New York magazíne v roku 1975: „ľudia v Zabar´s tvrdia že ich Wigomat Coffee Maker je jeden z najlepších momentálne dostupných prekvapkávácích kávovarov“.
Wigomat bol vlastne nádoba podobná dripperu akurát obohatený o ohrievacie teleso, ktoré priviedlo vodu k varu. Voda alebo teda para, vystúpala z nádoby do filtra s kávou. Vďaka tomu mohol byť prístroj navrhnutý tak, aby horúca voda mala optimálnu teplotu. Podobné prístroje ako wigomat môžete nájsť u vás doma alebo v práci. Vďaka jednoduchosti sú tieto prekvapkávacie prístroje obľúbené dodnes.
Aj keď si káva získala svoje postavenie oprávnene, ako napríklad víno alebo whiskey, čoraz väčšie nároky sa kládli aj na metódy prípravy. Obyčajná čierna káva už nestačila a preto sa začalo experimentovať aj s rôznymi odrodami. Ľudia si začali viac všímať odkiaľ káva pochádza a dokonca aký je jej pôvod. Kávu to teda priviedlo ku veľkej popularite. Nastala zmena aj v príprave kávy v domácich podmienkach. Obyčajná zalievaná šálka už nebola postačujúca. A tak prišla sláva klasického drippera na začiatku 21 storočia. Konkrétne v roku 1921 vynašla tradičná japonská spoločnosť hario. Hario v preklade znamená „kráľ skla“. Keďže sa stala príprava v hario veľmi obľúbená, zostavilo sa niekoľko modelov na základe množstva pripravenej kávy. Napríklad veľkosť 1 je vhodná pre prípravu jednej šálky kávy (250 ml). Z veľkosti 2 môžeme pripraviť 2 šálky kávy (450 ml)
Recept na prípravu kávy v hario v60:
Budeme potrebovať 17-30 gramov čerstvo upraženej kávy. Gramáž zavisí od veľkosti papierového filtra. Použijeme hario V60-01 ktorý slúži na prípravu jednej šálky kávy, maximálne 250 mililitrov alebo hario v60-02 pre dve šálky kávy. Odporúčame použitie Hario bueno kanvice ktorá bola špeciálne navrhnutá na prípravu kávy v hario, ale nie je to nutné. Taktiež budeme potrebovať horúcu vodu o teplote 92-95°C vody. Kvalitný mlynček aby sme si mohli čerstvú kávu namlieť a hrnček. Nezabudnime na váhu a stopky.
Ako prvé si pripravíme papierový filter, ktorý dôkladne prepláchneme horúcou vodou, aby sme v nápoji nemali papierovú chuť. Budeme potrebovať jemnejšie mletie ako vo French presse ale hrubšie ako na Espresso. Kávu si namelieme buď v elektrickom mlynčeku z mlecími kameňmi. Ak nemáme túto verziu, môžeme ju pomlieť ručnými mlynčekmi.
Príprava v Hario 01
Ak máme teda hario 01, budeme potrebovať 17 gramov čerstvo namletej kávy v mlynčeku a 250 ml horúcej vody o teplote 92-95°C. Pripravíme si filter, ktorý umiestnime do haria, nasypeme kávu a zalejeme 30 ml. Necháme 30 sekúnd kvitnúť a po uplynutí tohto času dolejeme zvyšok vody. Extrahujeme maximálne 3 minúty aby nemal nápoj horkú chuť.
Príprava v Hario 02
V prípade 02 to bude 30 gramov. Ďalej budeme potrebovať 450 ml horúcej vody o teplote 92-95°C. Postup je rovnaký ako v 01. 30 sekúnd káva kvitne, extrahuje 3 minúty.
Dobrú chuť !