Latte art Je technika dekorovania kávy, napríklad cappuccina alebo iného nápoja z espressa a mliečnej peny, na ktorý sa vytvárajú pomocou nalievania mlieka do kávy rôzne obrazce. Veľmi dôležité je správne našľahať mliečnu penu tak, aby neobsahovala mliečne bubliny. Ak sa náhodou mliečne bubliny vytvoria, treba kanvičku s našľahaným mliekom pár krát slabo buchnúť o okraj stola.
Už v minulosti, keď sa káva stala obľúbenou a začalo sa s ňou vo veľkom obchodovať, bolo veľmi dôležité prilákať čo najviac zákazníkov. Prvé kaviarne vznikli už v 14. storočí v prístavnom meste Mekka. Aj keď samotné mesto kávové bobule vo veľkom neprodukovalo, vďaka tomu že to bolo prístavné mesto stalo sa aj hlavným obchodným mestom. Obchodníci, ktorí týmto miestom prechádzali si mohli na pripravenej káve pochutnať v miestnych kaviarňach. Káva sa mohla vyvážať len za prísne stanovených podmienok tak, aby sa nedala ďalej vypestovať, takže sa vyvážali len spracované kávové plody. Rôzne pokusy o vývoz kávových plodov, ktoré by sa dali zasadiť boli kruto trestané. Samozrejme, niekomu sa určite kávové plody preprašovať podarilo, pretože dnes ju môžeme nájsť po celom svete. Napríklad do Nemecka ju priniesli samotný Turci počas vojny. Po skončení vojny sa našiel úkryt Turcov, v ktorom sa našli plné vrecia zelených bobúľ. Nemecko spomíname práve preto, že tu vzniklo prvé experimentovanie s prípravou kávy. Začalo to podávaním sladkého pečiva ku káve, dosladenia kávy medom alebo pridania smotany do kávy. Kaviarne sa stali veľmi obľúbené a prilákali toľko pozornosti, že sa v nich usporadúvali malé verejné koncerty. Napríklad Johann Sebastian Bach na jednom z týchto koncertov vystupoval. Od prvej viedenskej kávy sme sa dostali ku samotnému dekorovaniu kávového nápoja.
Aj keď s istotou nevieme povedať, či dekorovanie kávy vzniklo práve v Nemecku alebo Taliansku, prvé caffe latte a cappuccino vzniklo práve v Taliansku. Taliani sú známy kávičkári, a hovorí sa, že pri tradičných kávových stretnutiach chceli kávový nápoj piť aj deti. Samozrejme, kvôli obsahu kofeínu im ho dospelí nemohli podávať, a tak do veľmi malého množstva kávy pridali dostatok mlieka. Deti boli spokojné, a dospelí ktorý nemali radi horkú a silnú kávu, začali tento nápoj konzumovať tiež. Tieto nápoje sú pre metódu latte art ideálne vďaka obsahu mliečnej peny a dokonca sa používajú na celosvetových súťažiach, kde si Baristi porovnávajú svoje skúsenosti.
V dnešných kaviarňach je metóda latte art braná ako samozrejmosť. Skúsený barista vie ozdobiť kávový nápoj v krátkom čase, no stojí za tým veľa skúsenosti a tréningu, takže je možné že ozdobený nápoj bude drahší. Samozrejme, kávový nápoj sa nemusí zdobiť len pracne pomocou nalievania mlieka. Ozdobený môže byť napríklad karamelovým alebo čokoládovým sirupom, kakaom prípadne škoricou cez šablónu.
V niektorých podnikoch sa napríklad môžete zúčastniť kurzu latte art. Môžete sa dozvedieť základné informácie o mliečnej pene, ako ju správne pripraviť, aké mlieko použiť a ako ho správne našľahať. Práve mlieko – mliečna pena hrá v zdobení nápoja veľmi veľkú úlohu. Samozrejme, ak by bolo espresso, z ktorého je káva pripravená prepálené, prejaví sa to na chuti, no zdobenie to neobmedzí.
Ako prebieha príprava espressa :
Základom každého nápoja obsahujúceho mliečnu penu, je správne pripravené espresso. Nie expresso ani pressko ako to tu na Slovensku a v Českej republike radi voláme. Espresso si barista pripraví tak, že si pripraví 7-9 gramov kávy, ktorú následne namelie. Káva musí byť čerstvo namletá, aby bola výsledná chuť kávového nápoja čo najlepšia. Namletú kávu nasype do páky a jemne ju rozloží prstom po celej ploche, nech je rozložená rovnomerne. Následne páku položí na stôl a utláčatkom ju v páke zatlačí. Pripraví si šálku s väčším objemom ako na klasické 30ml espresso, aby sa do nej zmestila aj mliečna pena. Podľa druhu nápoja si vyberie objem šálky. Na latte sa používa vysoký pohár, na cappuccino stačí väčšia porcelánová šálka.
Páku vloží do prístroja a nechá kávu 20-25 sekúnd extrahovať. Výhodou kvalitného kávovaru je tá, že môže vytvoriť vysoký tlak vody, ktorá preteká cez páku. Espresso sa pripravuje pri tlaku 9 barov a teplote približne 85-95°C.
Aby mohol barista pripraviť dokonalé cappuccino, je za tým viac roboty ako by si človek predstavil. Mnoho ľudí si totiž myslí, že cappuccino sa pripravuje z prášku. To je však veľký omyl a našľahať dokonalú mliečnu penu chce určitú zručnosť.
Akonáhle má barista pripravené espresso, potrebuje si pripraviť mliečnu penu. Pena by mala byť krémová, jemná a hlavne bez akýchkoľvek bubliniek. Dobré na prípravu peny je plnotučné mlieko, ktoré sa ušľahá v nerezovej kanvičke parnou tryskou na kávovare. Tryska musí byť pustená pomerne naplno a veľmi dôležité je, aby sa mlieko nespálilo. Správna teplota napeneného mlieka by mala byť 60-70°C viac nie. Teplotu mlieka zistíme veľmi jednoducho rukou. Ak vás ruka páli tak, že ju na nerezovej kanvičke neudržíte má mlieko ideálnu teplotu. Na správne pripravenom cappuccine si pery nespálite, pretože nesmie byť horúce.
Mlieko sa naleje na espresso a vznikne nám cappuccino. No, a teraz prichádza dôležitá časť zdobenia. Povrch espressa sa zdobí nalievaním mlieka do nápoja. Mliečna pena by mala mať približne 1-2 centimetre. Niekto má rád cappuccino ako lahodnú kávu, iný ho môže brať dokonca ako formu dezertu, všetko závidí od chuti tohto obľúbeného nápoja.
Zdobiť sa môžu napríklad aj nápoje ako caffe macchiato, caffe latte macchiato a samotné caffe latte.
Aký je teda rozdiel v príprave týchto nápojov?
Tieto tri rôzne nápoje sa pripravujú skoro rovnakým spôsobom. Caffe macchiato sa pripravuje do klasickej espresso porcelánovej šálky, a lyžičkou sa pridá našľahaná mliečna pena. Caffe latte macchiato sa pripravuje najčastejšie do skleneného pohára, ktorý obsahuje viacej kávy ale aj viacej mlieka. Jedná sa o približne 0,3l objemu nápoja. To že sa mlieko oddelí od peny dosiahneme tak, že si najprv pripravíme mliečnu penu, ktorú nalejeme do vysokého pohára až po okraj. Pripravíme si espresso do malej porcelánovej kanvičky, z ktorej sa bude espresso lepšie nalievať do vysokého pohára. Espresso nalievame pomalým tempom, približne do stredu pohára aby sa nám káva oddelila od mlieka. Caffe latte sa pripravuje z dvojitej dávky espressa a dolieva sa mliečnou penou. Mliečnej peny je o dosť menej ako v cappuccine. Tento nápoj sa tiež volá aj Café au lait, čo po Francúzky znamená káva z mliekom.
Keďže je ale lepšie raz vidieť ako dva krát počuť, môžete si pozrieť nasledovné videá, ako prebieha zdobenie nápojov pomocou metódy latte art. Napríklad hneď v prvom videu je návod pre začiatočníkov, ako si môžu ozdobiť nápoj.
Ako môžeme vidieť v tomto videu, zdobenie pomocou latte art si už vyžaduje veľké zručnosti, aby mohli vzniknúť zaujímavé obrazce.
Ak máte dostatočnú trpezlivosť, a viete si pripraviť cappuccino aj doma, môžete si ho skúsiť ozdobiť podľa nasledujúceho videa.
https://www.youtube.com/watch?v=fU7Cy3qBl5E
Na poslednom videu môžeme vidieť, zdobenie kávy pomocou rôznych, farebných sirupov. Aj táto metóda je veľmi zaujímavá, no i keď to vyzerá jednoducho, je naozaj náročná.